• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 4 z 6

    - klasa I – test roczny – pozostały połysk min. 50% połysku pierwotnego, max zmiana koloru ∆E zgodnie z odnośną tabelą

    - klasa II – test trzyletni – pozostały połysk min. 75% po roku, min. 65% po dwóch latach, min. 50% po trzech latach, max zmiana koloru ∆E zgodnie z odnośną tabelą


    Dla inwestora i użytkownika ważny jest estetyczny wygląd fasady budynku. W ramach systemu QUALICOAT badane są również inne parametry powstających powłok, ale to połysk i zmiana koloru wpływają na ocenę wizualną. Pomijamy oczywiście ewentualne problemy korozyjne, o których później. Parametr ∆E określa zmianę koloru. Nie wdając się w szczegóły, jest to uśredniona odchyłka danego koloru od powłoki wzorcowej zgodnie z informacją przedstawioną na rys. 1.

    Rok ekspozycji na Florydzie, w warunkach gdzie energia słoneczna jest bardzo wysoka, przekłada się na długoletnią eksploatację powłok w Europie. W naszej szerokości geograficznej szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego jest wielokrotnie mniejsze, a często zachmurzone niebo stawia dodatkową zaporę promieniom słonecznym, dlatego budynki pokryte powłokami I klasy QUALICOAT mogą być eksploatowane w Polsce z powodzeniem, bez niebezpieczeństwa szybkiej utraty estetycznego wyglądu. Powłoki II klasy QUALICOAT mają zastosowanie raczej w sytuacjach, gdy zależy nam na szczególnie długiej niezmienności wyglądu fasady. Jest to widoczne głównie podczas testów wykonanych po kilku czy kilkunastu latach, kiedy porównujemy kolor/połysk na ścianach o różnym stopniu nasłonecznienia. Jeśli takich porównań nie robimy, to pewnie dużych zmian wyglądu w przypadku obu klas i tak nie dostrzeżemy. Wprowadzona ostatnio klasa III QUALICOAT przewiduje dziesięcioletni test na Florydzie przy takim samym finalnym spadku połysku i zmianie koloru ∆E jak w klasach niższych. W naszych warunkach zastosowanie takich powłok jest to niewątpliwie luksus z górnej półki, potrzebny może ze względów prestiżowych, jednak z technicznego punktu widzenia nieuzasadniony.

    785065.jpg


    Rys. 1.


    System jakości QUALICOAT zawiera cały program badań laboratoryjnych, które dla inwestora i użytkownika budynku są o tyle interesujące, że mają wpływ na własności ochronne wykonywanych powłok. Mówiąc najprościej, decydują o tym czy farba będzie pękać, łuszczyć się, odchodzić od powierzchni, czy nie. Ustalone wymagania zapewniają właściwe własności mechaniczne i odporność chemiczną nakładanych powłok. Najlepszym tego dowodem jest niemal całkowity brak roszczeń z tytułu odchodzenia warstwy lakierniczej, o ile malarnia postępowała zgodnie z wymaganiami stawianymi przez standard QUALICOAT. Kilka słów należy jeszcze poświęcić sprawie przygotowania powierzchni aluminium pod proszkowe powłoki architektoniczne. W ramach systemu QUALICOAT dopuszcza się kilka sposobów przygotowania, wykorzystujące chrom, nowoczesne i ekologiczne kąpiele bezchromowe czy anodowanie bez końcowej operacji uszczelnienia. Przygotowanie powierzchni przed malowaniem ma decydujący wpływ na trwałość uzyskiwanych powłok. Okazało się, że dla lepszej ochrony aluminium przed korozją ważniejsze jest głębsze trawienie (2 g/m² dla wersji SEASIDE zamiast ogólnie przyjętego 1 g/m²) niż stosowanie coraz bardziej wyszukanych farb proszkowych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...