• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(25)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.09.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Stosowanie powłok lakierowych w meblarstwie sprawia, że meble mogą stanowić źródło zanieczyszczenia powietrza lotnymi związkami organicznymi zaliczanymi do II-grupy wg klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia.

    Istotnym czynnikiem decydującym o emisji rozpuszczalników z mebli jest rodzaj zastosowanego lakieru, zawartość w nim rozpuszczalników, ich temperatury wrzenia oraz struktura, grubość powłoki lakieru i warunki nanoszenia, utwardzania i suszenia lakieru.

    Emisja rozpuszczalników z powłok lakierowych ulega z czasem zanikowi. Okres ten wynosi zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dni, w zależności od rodzaju lakieru. Stężenia rozpuszczalników w powietrzu pomieszczeń na ogół korelują z intensywnością postrzeganego zapachu chemicznego.

    Lakiery chemoutwardzalne


    stanowią mieszaniny żywicy ftalowej i kondensatu amino-ftalowego oraz nitrocelulozy w rozpuszczalnikach organicznych. Są to lakiery dwuskładnikowe, których utwardzaczem jest roztwór kwasu organicznego lub nieorganicznego w rozpuszczalnikach organicznych. Emisja lotnych związków organicznych z powłok tych lakierów, głównie rozpuszczalników, trwa około dwóch miesięcy. Mogą one uwalniać formaldehyd.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Lakiery nitrocelulozowe


    Są to mieszaniny nietrocelulozy w rozpuszczalnikach organicznych. Emisja rozpuszczalników z tych powłok utrzymuje się również około dwóch miesięcy. Lakiery te zawierają też nienasycone kwasy tłuszczowe, które pod wpływem tlenu z powietrza przechodzą w aldehydy, wykazujące charakterystyczny zapach. Związki te uwalniają się do otoczenia, kiedy meble podlegają procesom starzenia i powstają pęknięcia powłoki lakierowej (rysy).

    Lakiery poliuretanowe


    Stanowią one mieszaninę żywic poliizocyjanianowych i substancji modyfikujących w rozpuszczalnikach organicznych. Uwalnianie rozpuszczalników z powłok lakierowanych trwa około jednego miesiąca. Bezpośrednio po nałożeniu lakieru wydzielają się śladowe ilości bardzo toksycznych diizocyjanianów, które jednak z uwagi na wysoką reaktywność, ulegają zanikowi w ciągu kilku godzin.

    Lakiery akrylowe


    Emisja rozpuszczalników z powłok tych lakierów trwa około dwóch tygodni. Ponadto mogą one uwalniać przez kilka dni inne, lotne składniki lakierów, jak akrylany, charakteryzujące się intensywnym zapachem. Próg zapachowy dla tych związków jest wysoki i wynosi np. 0,003 mg/m3 dla akrylanu etylu. Długotrwale utrzymujący się zapach akrylanów z mebli występuje często przy zastosowaniu ultrafioletu (UV) jako czynnika utwardzającego lakier. Kiedy lakier wnika głęboko w otwory konstrukcyjne (np. nawiercenia), wówczas promienie UV nie przedostaną się w szczeliny i nie utwardzą lakieru. Nieprzyjemny zapach akrylanów będzie występował przez długi czas. Stosowane również w procesie utwardzania lakierów UV fotoinicjatory (benzofenowy, benzaldehydy) charakteryzują się dużą lotnością oraz intensywnym zapachem. Związki te oraz produkty ich rozpadu mogą być również odpowiedzialne za wydzielanie intensywnego zapachu z mebli przez dłuższy czas.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...