• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Decoral System – aplikacje na detalu pomalowanym farbą proszkową. Szeroka gama kolorów imitujących drewno, wysoka odporność na ścieranie, zginanie i promienie UV – to zalety Decoral System. Specjalna folia może być nakładana na pomalowane proszkowo aluminium o najróżniejszych kształtach. Powłoka decoral, posiadająca wysokie walory dekoracyjne, znalazła zastosowanie m.in. w stolarce okienno-drzwiowej. Taki system

    z powodzeniem pracuje od ok. dwóch miesięcy w bielskiej firmie Aluprof.




    Powłoka decoral imitująca usłojenie drewna.

    Aluprof S.A., należący do Grupy Kęty, jest największym polskim dystrybutorem systemów aluminiowych dla budownictwa. W ofercie firmy dostępne są systemy okienno–drzwiowe, fasadowe, rolet i bram oraz stalowe. W zakładzie w Bielsku-Białej powstają systemy aluminiowe, z których firmy wykonawcze tworzą konkretny produkt.




    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Elementy owijane są folią.

    Dwa lata temu na łamach „Lakiernictwa Przemysłowego” opisywaliśmy pracę lakierni proszkowej w firmie Aluprof. Ostatnio spółka zainwestowała w Decoral System, technologię, w wyniku której możliwe jest przebarwienie powierzchni detalu polakierowanego proszkowo w taki sposób, aby imitował drewno lub jakąkolwiek inną aplikację, według życzeń klienta, od marmuru i granitu zaczynając, a na wielobarwnych motywach kwiatowych kończąc, możliwości tego systemu ogranicza tylko ludzka wyobraźnia.




    Dysze zasysające powietrze.

    - Nowa inwestycja wynika z potrzeby rynku – mówi Monika Sobczak, marketing manager w firmie Aluprof. - W dobie indywidualnego podejścia architektów do projektowania konstrukcji, trzeba stworzyć takie zaplecze techniczne, aby móc urzeczywistniać w praktyce ich wizje. Stąd też, kiedy poszukiwane są systemy aluminiowe o strukturze drewna do konstrukcji stolarki otworowej czy rolet i bram, musimy nadążać za aktualnymi trendami.




    Detale są wygrzewane w piecu, w którym temperatura dochodzi do 230 st. C.

    Proces w skrócie

    - pomalowany detal farbą proszkową zostaje owinięty folią ze wzorerem, np. drewna

    - z folii wyssane zostaje powietrze, po czym detal trafia do pieca, tam podlega oddziaływaniu wysokiej temperatury - następuje proces sublimacji

    - wizerunek z folii przenika w wiązania podkładu proszkowego, następnie detal jest schładzany, a folia zdejmowana




    Folia jest zgrzewana.

    Hala, w której nakładana jest folia na detale, znajduje się tuż przy lakierni proszkowej, skąd trafiają pomalowane elementy. Pierwszym etapem procesu jest owinięcie detalu folią, na której nadrukowany jest pigment o dowolnym wzorze, np. drewna, następnie jest ona zgrzewana ultradźwiękami tak, aby powstał szczelny rękaw, po czym element trafia na specjalny stół. Tam dysze odsysają powietrze z rękawa, dzięki czemu folia przylega dokładnie do powierzchni lakieru proszkowego. Następnie detale trafiają do pieca, gdzie są wygrzewane do momentu osiągnięcia przez nie temperatury 200 st. C. Wygrzewanie trwa przez ok. 4 minuty w przypadku, gdy elementy są lekkie i do ok. 10 minut przy cięższych profilach. - W piecu pigmenty z folii przenikają w głąb farby proszkowej równomiernie na całej grubości powłoki lakierniczej i dzięki temu tworzymy wizerunek słoi drewna, nazywamy to efektem sublimacji – mówi Marcin Kóska, mistrz produkcji. - Po zakończonym procesie sublimacji, czyli dekorowaniu detali, gdy wyjeżdżają one z pieca, do rękawa zostaje wtłoczone powietrze, które powoduje odłączenie folii od powierzchni lakieru, dzięki czemu można ją w łatwy sposób zdjąć oraz przyśpiesza schłodzenie profili.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...