• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Czy z ekonomicznego punktu widzenia, stosowanie systemów opartych na rozpuszczalnikach jest dla zakładu korzystne?

    Dopiero kiedy odpowiedzi na wszystkie pytania dają nam podstawy do zmian, możemy przyjąć, że przestawienie produkcji na zawierające niewielkie ilości rozpuszczalników systemy jest rozwiązaniem korzystnym. Mimo wszystko: - "Przestawienie na produkty oparte na wodzie jest często drogie i ryzykowne" - ostrzega dr Kirchner.

    Obowiązuje podstawowa zasada: - "Dla rozwiązania wszystkich trudności nie ma prostych recept". Widać to na następujących przykładach z praktyki.

    Przykład 1:


    Dla malarni usługowej, która maluje elementy z drewna i emituje 17 ton rozpuszczalników na rok, niezbędne jest tylko częściowe przestawienie produkcji. Jeśli przez zastosowanie systemów malarskich niskorozpuszczalnikowych, ograniczy się emisję roczną co najmniej o 2 tony, to nie przekroczy ona wartości progowej - 15 ton na rok. Malarnia nie będzie miała problemów z wymogami zawartymi w wytycznych dot. rozpuszczalników.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przykład 2:


    Sytuacja malarni malującej meble, która zużywa rocznie 300 ton lakieru i wytwarza przy tym 225 ton rozpuszczalników jest bardziej złożona. Także dla niej przestawienie się na produkty zawierające niewielkie ilości rozpuszczalników w niektórych etapach produkcji ma sens i jest możliwe. Całkowita zamiana stanowi jednak wysokie ryzyko ekonomiczne. Należy się na pewno zająć kwestią jak sensownie może być odprowadzane i tanio oczyszczane powietrze wywiewne z instalacji.

    3. Bilans rozpuszczalników


    Sporządzenie bilansu rozpuszczalników jest punktem wyjścia dla określenia, jakie ilości rozpuszczalników dostają się do środowiska naturalnego. Jest oczywiste, że możemy zredukować emisje poprzez całkowite oczyszczanie powietrza wywiewnego. Głównym problemem jest jednak duża objętość tego powietrza. W przykładzie drugim - 225 ton/rok, lub inaczej średnio 40 kg/godz. rozpuszczalników przypada na 300.000 m3/godz. powietrza usuwanego. Aby całkowicie oczyścić taką ilość powietrza, musimy się liczyć ze znacznymi kosztami. W skali roku (w przybliżeniu koszty kapitałowe i zakładowe) dla niedrogiego filtra biologicznego to co najmniej 150.000 EUR albo 50 centów na 1 kg użytego produktu malarskiego. Jeśli rozpuszczalników nie można oczyścić biologicznie to koszty mogą wzrosnąć do 300.000÷500.000 EUR/rok, co daje wówczas 1÷2 EUR na każdy kg farby.

    4. Plan podziału strumieni powietrza


    W czwartym etapie - sprawdzić możliwość zmniejszenia ilości powietrza przeznaczonego do oczyszczania. Przykładowy plan postępowania mógłby wyglądać w następujący sposób:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...