• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3


    1/3 całej ilości powietrza wywiewnego przyporządkować jako powietrze, które nie musiałoby być oczyszczane, ponieważ łącznie zawiera ładunek rozpuszczalników mniejszy niż 20 ton/rok. Przy pozostałych strumieniach powietrza sprawdzić, jak dalece zakład nadaje się do tzw. metody dwutorowej. Przy tej metodzie z jednego dużego strumienia powietrza wywiewnego jest oddzielany mniejszy w ten sposób, że główny ładunek rozpuszczalników jest odciągany z wykorzystaniem małej ilości powietrza.

    Małe ilości powietrza są odprowadzane do odpowiednio mniejszej i korzystniejszej ekonomicznie instalacji oczyszczania powietrza. - "W ten sposób można znacznie ograniczyć koszty oczyszczania powietrza - do poziomu poniżej 100.000 EUR/rok albo ok. 30 centów na 1 kg farby" - oblicza dr Kirchner.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Metoda może być oczywiście uzupełniona np. częściowym zastosowaniem systemów niskorozpuszczalnikowych.

    5. Odzyskiwanie rozpuszczalników


    Zmniejszając strumień powietrza wywiewnego, automatycznie zwiększamy stężenie rozpuszczalników w przeznaczonym do oczyszczania powietrzu. Dzięki temu zwiększamy szanse opłacalności odzyskiwania rozpuszczalników. Opłacalność dodatkowo wzrasta, jeśli odzyskane rozpuszczalniki są na tyle dobre, że mogą być ponownie wykorzystane. Jeśli jakość produktu zregenerowanego jest gorsza, może być np. sprzedany innej firmie do wykorzystania przy obróbce wstępnej. Jeśli oba rozwiązania nie wchodzą w rachubę, wytyczna dot. VOC zezwala na tzw. odzysk energetyczny. Wykorzystanie rozpuszczalników jako paliwo do suszarki jest tego przykładem.

    Dr Kirchner jest przekonany, że "postępując według takiego systematycznego planu i dopasowując go indywidualnie do potrzeb swojego zakładu jest się na właściwej drodze".

    W ostatnim etapie obowiązuje przedstawienie całkowitej koncepcji miejscowym urzędom i pozyskanie ich dla realizacji swojego projektu.

    Więcej na ten temat w "besser lackieren!" 2004 nr 14.

    Kontakt:


    Technika d.s. Środowiska Naturalnego Kirchner


    dr inż. Robert Kirchner


    Heiligensatdt


    Tel. +49 9198 998950,


    kirchner@umwelttechnik-kirchner.de


    www.umwelttechnik-kirchner.de


    Wolff Cellulosics


    Dr. Hans-Günter Poersch-Panke


    Bomlitz


    tel. +49 5161 44-3365,


    hans-guenter.poersch-panke.hp@wollf-cellulosics.de


    www.wolff-cellulosics.de

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...