Dodatkowo wielu dostawców sprzętu pomiarowego oferuje systemy przeznaczone do automatycznych analiz odseparowanych frakcji na filtrze końcowym. Są one mniej kosztowne i łatwo adoptowane do indywidualnych potrzeb procesu w jakim przyszło im funkcjonować. Rozszerzone badania mikroskopowe podają nie tylko szerokości, ale i długości cząsteczek. Urządzenia konstruowane w formie mniej lub bardziej kompaktowych komputerów dają nam więc możliwość pomiarów w trzech wymiarach. Odmienną od powyżej wymienionych jest metoda pomiaru zanieczyszczeń znajdujących się w środowisku płynnym. Ciekłe analizatory cząstek mogą monitorować przepływ cząstek o wielkości od 2 mikrometrów, dzięki czemu znalazły swoje zastosowanie w przemyśle hydrauliki siłowej. W przypadku tej metody nie występuje konieczność zastosowania filtrów separacyjnych, tak jak to miało miejsce w przy metodzie grawimetrycznej czy też mikroskopowej. Warunkiem otrzymania poprawnych danych przy metodzie analizy w środowisku ciekłym jest brak występowania pęcherzy powietrza lub kropel innych płynów.
W przypadku konieczności znalezienia źródła wad procesu mycia, pomocnym staje się bardzo czuła spetroskopowa aparatura pomiarowa. Źródło: Siemens
Badanie stopnia oczyszczenia ciąg dalszy
W przypadku, gdy elementy mają być pokryte powłoką dekoracyjną lub polakierowane w wyniku kolejnych procesów technologicznych, koniecznym jest, aby powierzchnia była łatwo zwilżalna, to znaczy posiadała dużą energię adhezji. Uzyskamy to tylko wtedy, kiedy usuniemy z niej zanieczyszczenia takie, jak: tłuszcze, oleje, odciski palców lub filmy zabezpieczające. Zdolność adhezji (wielkość napięcia powierzchniowego) mierzymy w jednostkach miliniutona na metr (mN/m). Do pomiarów napięcia powierzchniowego używamy tzw. tuszy testowych – to znaczy płynów o zróżnicowanym charakterze napięcia powierzchniowego od 18,4 do 105 mN/m. Jest to szybka i łatwa metoda badawcza. Tusz na badaną powierzchnię nanoszony jest przy pomocy pędzla lub pipety. Jeśli naniesiony tusz nie zmieni swojego obszaru, tzn. naniesiona powierzchnia tuszu nie skurczy się przez co najmniej dwie sekundy, wówczas możemy powiedzieć, iż napięcie powierzchniowe jest równe lub większe od nominalnego dla użytego tuszu. W przypadku kiedy chcielibyśmy dokonywać pomiarów w systemie ciągłym, np. na linii produkcyjnej, wówczas możemy wykorzystać metodę luminescencji, indukcji laserowej lub spektroskopii fluorescencyjnej.
System ciągłego monitoringu napięcia powierzchniowego kąpieli myjącej opierający się na założeniach napięć powierzchniowych płynów. Umożliwia on automatyczne dozowanie środka myjącego, jak również pozwala na natychmiastowe wykrycie momentu zużycia się kąpieli. Źródło: SITA.
Komentarze (0)