• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(26)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.11.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 3 z 10

    Formalne wstąpienie Polski do UE usunie także bariery psychologiczne (ubezpieczenie prawem Unijnym). Możemy być świadkami wyraźnego ożywienia ich działalności na rynku polskim. Z uwagą należy obserwować zachowania konkurencyjnych firm z krajów nowo wstępujących do Unii, zwłaszcza z Krajów Nadbałtyckich, Słowacji i Czech, a także firm niemieckich, fińskich. Słaba koniunktura w całym obszarze EURO i czynniki lokalne wymuszą na polskich firmach podjęcie działań racjonalizujących koszty produkcji.

    Banalnym jest stwierdzenie, że podejmowanie działań racjonalizujących pod naporem sytuacji, przy braku swobody czasowej, jest procesem mało efektywnym i drogim. Bez uznania tej kwestii jako priorytetowej w najbliższych miesiącach, walka konkurencyjna na rynku może być niezmiernie trudna dla polskich firm.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Z drugiej strony, rynek europejski otworzy się także dla firm polskich. Na ten fakt należy jednak spojrzeć realistycznie pod kątem:

    - zasobów predestynujących polskie przedsiębiorstwa do działania na rynkach obcych (materialne, organizacyjne i intelektualne),

    - znacznie ostrzejszych wymagań formalnych obcego prawa (w wielu obszarach),

    - braku systemowej ochrony polskich eksporterów przez państwo.

    Na ekspansję eksportową będą sobie mogły pozwolić prężne firmy, posiadające zasoby kapitałowe i odpowiednią kadrę techniczną ze znajomością języków i obcego prawa, a także łatwiej znajdujące nisze popytowe na swoją ofertę.

    Nowe regulacje prawne

    Poza powyżej wspomnianymi uwarunkowaniami czysto rynkowymi, wpływ na funkcjonowanie polskich producentów będą mieć zmiany w przepisach, które już weszły w życie bądź zaczną obowiązywać w roku 2004.

    Szczegółowej analizie należy poddać prognozowane skutki, jakie wywołają akty prawne związane bezpośrednio z ochroną środowiska i higieną pracy. Dotyczyć to będzie w głównej mierze wytwórców małych i średnich, gdzie uzbrojenie w ekologicznie akceptowalne obiekty produkcyjne jest wciąż niedostateczne. Rzadko spotyka się tam czyszczenie strumieniowe w obiegu zamkniętym (śrutowanie) czy też malowanie w profesjonalnie zorganizowanych malarniach.

    Nową sytuację kształtować będą:

    - wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2004 Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 16 grudnia 2002 (z późniejszymi zmianami), zakazujące stosowania suchego piasku do otwartego czyszczenia strumieniowego oraz nakazujące pracę ze sprzętem w pełni bezpiecznym,

    - już obowiązujące (bądź wchodzące w życie w najbliższych miesiącach) inne akty prawne w randze ustaw z towarzyszącymi aktami wykonawczymi, odnoszące się głównie do zagadnień ochrony środowiska, narzucające program systematycznego ograniczania emisji - tzw. Program dla Roku 2020,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...