• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(44)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.11.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Obecnie w handlu dostępna jest szeroka gama impregnatów zabezpieczających surowiec tartaczny przed grzybami powodującymi jego sinienie i pleśnienie. Polskie tartaki muszą sprostać coraz większym wymaganiom stawianym przez ich kontrahentów. Klienci oczekują tarcicy wolnej od wszelkich wad – również od sinizny. W związku z tym, producenci tarcicy zwracają uwagę na skuteczność stosowanych środków ochrony drewna.

    Na rynku dostępnych jest wiele preparatów antysiniznowych. Stąd pojawia się pytanie, który z nich będzie najbardziej odpowiedni. W niniejszym artykule pominięty zostanie aspekt ekonomiczny, ponieważ zależy on często od możliwości negocjacyjnych kupującego. W naszym kraju dostępne są impregnaty antysiniznowe zarówno produkowane w kraju, jak również przez największe światowe koncerny działające w branży ochrony drewna.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przystępując do wyboru impregnatu, należy zebrać we własnym zakresie jak najwięcej informacji dotyczących wybranego preparatu. W następnej kolejności warto poszukać kontaktu z przedstawicielem handlowym danej firmy. Najistotniejszym rozpatrywanym aspektem jest skuteczność impregnatu. Należy się zaznajomić z ulotką informacyjną, zwracając uwagę na wartości stężeń, jakie są wymagane do zadanego czasu skutecznej ochrony przed zasinieniem. Wszystko to razem należy skonfrontować w aspekcie ekonomicznym. Zawarty w ulotce informacyjnej o impregnacie wynik skuteczności należy rozpatrzyć pod względem metody, według którego go uzyskano. Wszystkie badania laboratoryjne należy traktować jako wstępne i orientacyjne. Przy ocenie tak uzyskanych wyników należy zwrócić uwagę na aktywność użytych grzybów testowych. Taką informację zaczerpniemy z szybkości i stopnia porastania próbek zabezpieczonych impregnatem wzorcowym, który powinien być użyty w tego typu badaniach. Najczęściej w przypadku preparatów wzorcowych znana jest charakterystyka aktywności biologicznej. Z tego względu można wstępnie ocenić nowy środek impregnacyjny w porównaniu do preparatu wzorcowego. Analizując wyniki, należy wziąć pod uwagę jaki gatunek drewna był używany w trakcie przeprowadzanych badań wstępnych. Najczęściej interesować nas będą rezultaty otrzymane dla drewna sosny, ewentualnie świerka. Jeżeli impregnat był badany względem innego gatunku drewna, to uzyskane wyniki mogą być nie w pełni dla nas użyteczne.

    Najlepsze dla potencjalnego użytkownika impregnatu jest zaznajomienie się z wynikami uzyskanymi w testach tzw. poligonowych. Wtedy należy zwrócić uwagę na to, gdzie taki test mikologiczny został przeprowadzany. W naszym kraju panują inne warunki klimatyczne niż w Skandynawii, Anglii czy w Ameryce lub Nowej Zelandii. W każdym regionie występuje odmienna mikroflora. Zróżnicowany jest również skład gatunkowy drewna, co ma znaczący wpływ na rodzaj przebarwień wywoływanych przez mikroorganizmy na surowcu drzewnym. W związku z tym może się okazać, iż preparaty antysiniznowe bardzo skuteczne w jednym regionie geograficznym, mogą być mniej skuteczne, gdy zastosuje się je w polskich tartakach. Z tego względu najbardziej miarodajne są efekty badań przeprowadzonych w obrębie naszego kraju. W sytuacji kiedy użytkownik ma jakiekolwiek wątpliwości związane z doborem impregnatu, powinien zwrócić się do zajmującej się tymi zagadnieniami instytucji naukowej. Wybierając preparat antysiniznowy, musimy uzyskać informację o długotrwałości jego działania. Trzeba dowiedzieć się, czy istnieje możliwość doboru stężenia do zaplanowanego czasu jego ochrony przed sinizną. Również należy sprawdzić, na jaką głębokość dany preparat penetruje drewno przy stosowaniu danej metody. Warto sprawdzić ponadto, jaki czas jest potrzebny, aby utrwalił się on w drewnie. Informacja ta ustrzeże nas od wystąpienia sinizny na tarcicy, w przypadku kiedy impregnację przeprowadzaliśmy podczas opadów deszczu, jak również podpowie jak długo musimy chronić świeżo zaimpregnowany materiał przed opadami deszczu. Dobrze jest upewnić się, czy zastosowany preparat antysiniznowy nie wpływa na zmianę koloru drewna, jak również nie zmienia naturalnego jego zapachu. Ważną informacją, którą trzeba uzyskać od przedstawiciela handlowego, jest sposób kontroli stężenia w miejscu jego używania. Metoda ta musi być bardzo prosta, a zarazem dająca wyniki powtarzalne i pewne, aby mogła się nią posłużyć w tartaku osoba jedynie przeszkolona w tym zakresie. Dobrze jest zapewnić sobie monitoring stężenia impregnatu przez jego producenta. Pozwoli to na stały kontakt z dostawcą środka ochrony drewna, jak również zapewni szybki i łatwy sposób rozwiązywania wszelkich problemów, które mogą nastąpić w czasie użytkowania impregnatu. Ważną sprawą jest kontrola stężenia impregnatu i odnotowywanie jej w specjalnie przeznaczonym do tego celu notesie. Używając preparatu, musimy stosować się do wskazań zawartych w jego instrukcji technicznej. Stężenia można ewentualnie zmieniać jedynie po uprzedniej konsultacji z doradcą technicznym. Zamianę należy każdorazowo odnotować dokładnie uwzględniając czas i przyczynę, dla której została wprowadzona. Pozwoli to uniknąć wszelkich niejasności w przypadku niewłaściwych skutków procesu impregnacji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...