• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4

    zaklasyfikowanej zgodnie z dyrektywą 67/548/EWG do wymagań przepisów GHS. Wymienione powyżej załączniki stanowią podstawowe narzędzia do przeklasyfikowania substancji i preparatów chemicznych. Oprócz przedstawienia samych zasad klasyfikacji i oznakowania, zawierają wzory nowych piktogramów (czerwonych na białym tle), nowe zwroty zagrożenia (np. dawny R36 zmieniony na H319), nowe zwroty bezpiecznego stosowania (np. P336 - Rozmrozić oszronione obszary letnią wodą. Nie trzeć oszronionego obszaru) oraz urzędowy wykaz klasyfikacji i oznakowania substancji chemicznych. Należy również zwrócić uwagę analizując załączniki na nowe pojęcia, takie jak: klasa zagrożenia, kategoria zagrożenia oraz hasło ostrzegawcze. Rozporządzenie dotyczące klasyfikacji i oznakowania ma zastosowanie do wszystkich substancji i mieszanin wprowadzanych do obrotu z wyłączeniem substancji i mieszanin radioaktywnych, substancji i mieszanin, które podlegają nadzorowi celnemu, pod warunkiem, że nie są one poddawane obróbce ani przetwarzane, półproduktów niewyodrębnianych oraz substancji i mieszanin na potrzeby badań naukowych i rozwojowych, które nie są wprowadzane do obrotu, pod warunkiem, że są stosowane w kontrolowanych warunkach zgodnie ze wspólnotowymi przepisami dotyczącymi warunków pracy i środowiska. Szczegółowe wyłączenia również dotyczą substancji i mieszanin w następujących postaciach, w stanie gotowym i przeznaczonych dla użytkownika końcowego:

    - produktów leczniczych,

    - weterynaryjnych produktów leczniczych,

    - produktów kosmetycznych,

    - wyrobów medycznych, które są inwazyjne lub używane w bezpośrednim kontakcie fizycznym z ciałem ludzkim,

    - żywności lub pasz zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) 178/2002, w tym stosowanych:

    - jako dodatki do żywności stosowane w środkach spożywczych,

    - jako środek aromatyzujący w środkach spożywczych,

    - jako dodatek paszowy,

    - w żywieniu zwierząt.

    GHS a REACH

    Propozycja rozporządzenia nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji i oznakowania obejmuje niezbędne poprawki do rozporządzenia REACH oraz określone założenia programu REACH, które zostały wcielone do rozporządzenia:

    1. Zobowiązanie przedsiębiorstw do samoklasyfikacji ich substancji i mieszanin oraz zgłaszania klasyfikacji;

    2. Utworzenie zharmonizowanego wykazu substancji sklasyfikowanych na poziomie wspólnotowym;

    3. Sporządzenie wykazu klasyfikacji i oznakowania ze wszystkich zgłoszeń i zharmonizowanych klasyfikacji, o których mowa powyżej.

    Ponieważ karty charakterystyki substancji i preparatów chemicznych stanowią główne narzędzie komunikacji w ramach rozporządzenia REACH, zasady dotyczące kart charakterystyki zostają zachowane i niezmienione.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...