• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(35)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 4

  • sprzężenie wentylacji mechanicznej z włączaniem zestawu do napylania, w celu zapewnienia co najmniej pięciokrotnej wymiany powietrza przed napylaniem.

    Zapobieganie wdychaniu cząstek farby proszkowej


    Kabina napylania musi być wyposażona w urządzenia zdolne do wskazania pogorszenia się skuteczności wentylacji, np. różnicowy czujnik ciśnienia. Czujnik powinien wskazywać każde pogorszenie się przepływu powietrza (np. wskutek zanieczyszczonych nadmiernie filtrów) poniżej pewnych wartości i sygnalizować taki stan alarmem optycznym i/lub akustycznym.

    W kabinach napylania obsługiwanych przez personel powinno przeciwdziałać się wdychaniu cząstek farby proszkowej, stosując farbę proszkową nie zawierającą substancji szkodliwych dla zdrowia. Zapobieganie wdychaniu zanieczyszczonego powietrza przez personel we wnętrzu kabiny może być zapewnione poprzez:

  • Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    jednorodny strumień powietrza w całym obszarze pracy personelu (homogeniczny),

  • odpowiedni kierunek przepływu powietrza we wnętrzu kabiny. Pionowe przewietrzanie z kierunkiem przepływu powietrza góra-dół, szczególnie gdy personel w trakcie napylania farb proszkowych porusza się wokół na stale zawieszonego przedmiotu obrabianego. W związku z tym kabina napylania z wentylacją pionową obsługiwana przez personel powinna być przynajmniej o 1 m szersza i dłuższa od największego przedmiotu obrabianego. Jeżeli to wymaganie nie jest technicznie możliwe do zrealizowania, to należy przewidzieć zastosowanie przez personel środków ochronny indywidualnej, jak np.: aparaty do oddychania,

    UWAGA: Producent w instrukcji obsługi kabiny zobowiązany jest do podania maksymalnych wymiarów gabarytowych przedmiotów obrabianych, które mogą być wprowadzane do danej kabiny.

  • ukierunkowanie strumienia powietrza od zewnątrz do wnętrza w częściowo zamkniętej kabinie napylania.

    W związku z tym już w fazie projektowania linii lakierniczej należy uwzględnić następujące informacje o:

  • optymalizacji ilości farby proszkowej z uwzględnieniem jej DGW,

  • wszystkich możliwych stanach awaryjnych mogących zaistnieć podczas napylania,

  • skuteczności wentylacji mechanicznej we wnętrzu kabiny napylania w celu uniknięcie ucieczki niezwiązanych cząstek farby proszkowej na zewnątrz,

  • zasadach odzyskiwania powietrza oczyszczonego po odfiltrowaniu, które może być ponownie wprowadzane do obiegu we wnętrzu kabiny,

  • opracowaniu dokumentu bezpieczeństwa opisującego zasady napylania z uwzględnieniem wymiarów gabarytowych i kształtu przedmiotu obrabianego.

    Prędkość przepływu powietrza


    Kabina napylania w zależności od rodzaju powinna być tak skonstruowana, aby w jej pustym wnętrzu były zapewnione odpowiednie prędkości przepływu powietrza (każdy punkt pomiaru prędkości przepływu powietrza we wnętrzu kabiny powinien być usytuowany w środku wyznaczonej powierzchni jednostkowej). Wartość średniej prędkości przepływu powietrza nie powinna wynosić 0,30 m/s.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...