Urządzenie Kategorii 1 powinno być zbudowane tak, aby mogły funkcjonować zgodnie z parametrami ruchowymi ustalonymi przez producenta i zapewniać bardzo wysoki poziom zabezpieczenia. Środki ochrony dotyczące urządzenia tej kategorii zapewniają wymagany poziom zabezpieczenia nawet w przypadku w wyjątkowo rzadkich sytuacjach (np. wadliwe działanie zabezpieczeń w ręcznych elektrostatycznych pistoletach do napylania).
Urządzenie Kategorii 2 powinno być zbudowane tak, aby mogło funkcjonować zgodnie z parametrami ruchowymi ustalonymi przez producenta i zapewniać wysoki poziom zabezpieczenia. Środki ochrony dotyczące urządzenia tej kategorii zapewniają wymagany poziom zabezpieczenia nawet w przypadku częstych zakłóceń lub uszkodzeń jakie zwykle należy brać pod uwagę. Należy unikać źródeł zapłonu, które mogą występować w rzadkich sytuacjach (np. w wyniku wadliwego działania sterownika).
Urządzenie Kategorii 3 powinno być zbudowane tak, aby mogło funkcjonować zgodnie z parametrami ruchowymi ustalonymi przez producenta i zapewniać normalny poziom zabezpieczenia. Urządzenie tej kategorii zapewniają wymagany poziom zabezpieczenia podczas normalnego działania. Należy unikać źródeł zapłonu, które mogą występować stale lub często (np. w trakcie normalnego działania osprzętu towarzyszącego, części i podzespołów). Dotyczy to również ograniczenia temperatury powierzchni w celu zapobiegania zapłonowi osadzonego pyłu w trakcie długotrwałego narażenia na ciepło.Zależność pomiędzy kategoriami i strefami przedstawiono w tabelach.
Tab.1. Zasoby kwalifikowania urzadzeń do stref.
Tab.2. Oznakowanie urządzenia do stosowania w pyłowej atmosferze wybuchowej.
Źródła zapłonu
Unikanie źródeł zapłonu, jako jedyny środek bezpieczeństwa, możliwe jest do zastosowania tylko wtedy, gdy zidentyfikowano wszystkie rodzaje źródeł zapłonu i skutecznie te źródła są kontrolowane. Bezpieczeństwo w trakcie napylania powinno być osiągane przez zastosowanie zabezpieczeń w urządzeniach odpowiednich środków zabezpieczających, które wykluczą np. nadmierną emisję farby proszkowej przez nieszczelności w przewodach. Wymagania dotyczące unikania efektywnych źródeł zapłonu są ściśle związane z kategoriami.
Przed użytkowaniem urządzeń w pyłowej atmosferze wybuchowej należałby zapoznać się z charakterystyką stosowanej farby proszkowej. Jeżeli pyłowa atmosfera wybuchowa zawiera kilka rodzajów palnych pyłów, dobór środków ochronnych z reguły powinien być oparty na wynikach badań specjalistycznych.
Komentarze (0)