• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    628tabela_unia.jpg

    Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007- 2013 finansowany będzie w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację programu, wynosi prawie 11,5 mld euro, w tym wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro, zaś pozostałą część stanowią środki krajowe. W ramach PO KL przewiduje się możliwość realizacji projektów w dwóch głównych trybach: systemowym i konkursowym. W trybie systemowym projekty są realizowane przez beneficjentów imiennie wskazanych w programie lub dodatkowych dokumentach stanowiących jego uszczegółowienie. Natomiast w trybie konkursowym projekty będą mogły realizować wszystkie podmioty m.in.:

    - instytucje rynku pracy,

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    - instytucje szkoleniowe,

    - jednostki administracji rządowej i samorządowej,

    - przedsiębiorcy,

    - instytucje otoczenia biznesu,

    - organizacje pozarządowe,

    - instytucje systemu oświaty i szkolnictwa wyższego,

    - inne podmioty.

    Beneficjenci zainteresowani ubieganiem się o wsparcie projektów związanych z rozwojem zasobów ludzkich powinni w pierwszej kolejności zapoznać się z tzw. Szczegółowym Opisem Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 oraz wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL. W pierwszym z wymienionych dokumentów beneficjenci znajdą niezbędne informacje na temat typów projektów, o dofinansowanie których można się ubiegać, jak również poziomu dofinansowania, minimalnej i maksymalnej wartości projektu oraz trybu dokonywania wyboru projektów. W opisie poszczególnych działań znajdują się również informacje na temat typów beneficjentów uprawnionych do aplikowania oraz grup docelowych, do których kierowane jest wsparcie w danym działaniu. Z kolei w wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL zostały ujęte wszystkie kategorie kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych, informacje o zasięgu terytorialnego kwalifikowalności wydatków, okresu kwalifikowania wydatków, jak również oceny kwalifikowalności wydatków. Informacje w tym zakresie mają kluczowe znaczenie dla potencjalnych beneficjentów podczas konstruowania budżetów projektów w zakresie planowanych wydatków.

    Istotne znaczenie dla wszystkich zainteresowanych uzyskaniem wsparciem w ramach PO KL przedstawiają tzw. roczne plany działania ustalane przez instytucje pośredniczące dla poszczególnych priorytetów programu. Dokument ten zawiera kompleksowy opis wdrażania określonego priorytetu w danym roku, ze szczególnym uwzględnieniem: