• ReklamaA1 - silpol v2
Reklama
B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

Aktualności i przegląd rynku

Wydanie nr: 2(34)/2005

Aktualności i przegląd rynku

Drewno

ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

Strona 1 z 6

Na konferencji zorganizowanej podczas targów i wystawy „Meble 2003”, przez Dyrekcję MTP w Poznaniu, wygłosiłem referat pt.: „Drewno w dowolnym zabarwieniu hitem XXI wieku”. Jak okazało się, tak zatytułowane wystąpienie publiczne było zachętą do jego wysłuchania również przez designerów i producentów mebli.

W poniższy artykule zamieszczam obszerne streszczenie wyżej wspomnianego referatu.

Wprowadzenie


Drewno jest i nadal będzie najważniejszym produktem pozyskiwanym w lesie. Surowiec drzewny jest bowiem materiałem o niepowtarzalnie korzystnych właściwościach, a nadto jest odtwarzalnym przez przyrodę. Drewno przeto wykorzystuje się w przemyśle meblarskim, budowlanym i papierniczym oraz do wytwarzania ponad 10-ciu tysięcy innych wyrobów.

Światowe pozyskiwanie drewna to ponad 3,4 mld m3/rok, z czego ponad połowę (53%) zużywa się na opał, a resztę drewna stanowi surowiec przemysłowy (drewno użytkowe). W przeliczeniu na jednego mieszkańca rocznie pozyskuje się około 0,58 m3 drewna.

Z uwagi na wzrastającą liczebność populacji ludzkiej na świecie, eksperci ONZ i Banku Światowego są zgodni co do tego, że w najbliższych dziesięcioleciach zaistnieje konieczność zwiększania pozyskania surowca drzewnego o ponad 50 mln m3/rok (przeczytaj memento w ramce). Celem sprostania tak znaczącemu wzrostowi zapotrzebowania na drewno użytkowe należy wprowadzać intensywnie, na wszystkich kontynentach, z wyłączeniem Antarktydy, plantacyjną uprawę drzew należących do gatunków szybko rosnących, np.: eukaliptusy, sosna promienista, topole itp. Gatunki te dają bowiem przyrost masy drewna wynoszący do 20 – 25 m3 rocznie z 1 ha. Dążyć należy do założenia aż 1,4 mld ha plantacji drzew, z których docelowo można będzie pozyskiwać około 2,8 mld m3 drewna.

Cechą wyróżniającą właściwości drewna, zwłaszcza niektórych gatunków szybko rosnących, jest jego mała gęstość, niedostateczna stabilność wymiarowa w zmiennych warunkach otoczenia i niska wytrzymałość w kierunku prostopadłym do przebiegu włókien oraz mała odporność na działanie czynników biotycznych i atmosferycznych. Te fakty wymuszają konieczność modyfikacji i ulepszania właściwości litego drewna tych rodzajów drzew.


Tabela 1

Wybrane właściwości fizyczne i mechaniczne naturalnego i zmodyfikowanego maltodekstryną drewna topoli osiki (Populus tremula L.)

DN – drewno naturalne

DM – drewno zmodyfikowane

(+) – wartości w nawiasie wyrażają stopień podwyższenia badanej właściwości.

Sposoby ulepszania drewna