• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(34)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 6


    Rys. 1. Barwa drewna osiki (a) oraz biokompozytu z drewna osiki w zależności od ilości dodanego do medium modyfikującego zielonego pigmentu (b-d)

    Metoda i opis doświadczenia


    Badania postanowiono przeprowadzić na drewnie drzew osiki (Populus tremula L.), które są uznane za gatunek szybko rosnący na terenie europejskim. Do modyfikacji drewna zdecydowano wykorzystać maltodekstrynę w roztworze wodnym z dodatkiem odpowiednich środków sieciujących i katalizujących. Uznano za słuszne by roztwór nasycający wtłaczać do tkanki drzewnej metodą próżniowo-ciśnieniową. Roztwór modyfikujący przygotowywano bezpośrednio przed nasycaniem poprzez rozpuszczenie maltodekstryny (typu S) w wodzie destylowanej zawierającej nadto wodny roztwór żywicy MT, będącej czynnikiem sieciującym z grupami hydroksylowymi oraz odpowiednie środki katalizujące. Składniki roztworu modyfikującego ustalono w oparciu o wcześniej przeprowadzone doświadczenia nad sieciowaniem maltodekstryny rozpuszczonej w wodzie [Kokociński 1998].

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Do przygotowanego roztworu modyfikującego dodawano zielony pigment (Fast green) w celu umożliwienia określenia, również wzrokowego, miejsc penetracji tkanki drzewnej przez roztwór nasycający.

    Proces nasycania drewna zrealizowano w autoklawie typu LI-25, stosując próżnię

    (–0,09 MPa) i później nadciśnienie do 0,52 MPa. Bezpośrednio po nasyceniu próbki drewna poddano procesowi łagodnego suszenia do uzyskania wilgotności końcowej drewna 12%.

    Po zakończeniu sezonowania z wytworzonego kompozytu pozyskano znormalizowane próbki do oznaczania gęstości, wilgotności, wytrzymałości na ściskanie podłużne i twardości (HB). Podobne rodzaje próbek pozyskano z drewna naturalnego osiki jako materiał kontrolny.

    Wyniki doświadczeń i ich analiza


    Wyniki przeprowadzonych pomiarów i oznaczeń zestawiono w tabeli 1. Analiza zebranych danych liczbowych dotyczących gęstości badanych materiałów wykazała, że do 1 m3 naturalnego drewna osiki można wprowadzić średnio około 175 kg powietrzno suchej masy substancji modyfikującej, co daje przyrost gęstości drewna aż o 34%. W skrajnych zaś przypadkach przyrost gęstości kompozytu wynosi od 14% do 52%. Ten, tak znaczący przyrost gęstości drewna zmodyfikowanego maltodekstryną, wpływa istotnie i korzystnie na porowatość kompozytu materiałowego. Średnia porowatość kompozytu drewno-biopolimer uległa bowiem obniżeniu o 12%. Z danych zebranych w tabeli 1 widać również, że aż o 29% do 34% wzrosła w porównaniu z drewnem naturalnym wytrzymałość kompozytu na ściskanie wzdłuż włókien. Jeszcze korzystniejszy przyrost właściwości drewna zmodyfikowanego maltodekstryną określono z pomiarów twardości poprzecznej metodą Brinella. Średnio bowiem twardość HB wzrosła aż o 43%. Z powyższych danych wynika, że drewno osiki po zmodyfikowaniu maltodekstryną charakteryzuje się właściwościami zbliżonymi do właściwości drewna twardych gatunków liściastych (tab. 2).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...