3. Kokociński W. (1975): Badania porównawcze fizycznych i mechanicznych właściwości naturalnego i zmodyfikowanego polistyrenem drewna olchy według sposobu opracowanego w Instytucie Mechanicznej Technologii Drewna AR w Poznaniu – część III sprawozdania finansowanego przez Wydział Nauk Rolniczych i Leśnych Polskiej Akademii Nauk, Maszynopis AR Poznań.
4. Kokociński W. (1998): Sprawozdanie z badań zmierzających do oceny stopnia ulepszenia drewna poprzez jego modyfikacje maltodekstryną – Maszynopis, Katedra Nauki o Drewnie AR w Poznaniu.
5. Kokociński W., Kúdela J. (2000): The properties of pine wood modified with maltodextryne – Interakcia dreva s roznymi formami energie – Zvolen, s. 87-90.
6. Kokociński W., Kúdela J. (2001): Badania zmierzające do opracowania technologii modyfikacji drewna maltodekstryną. XV Konferencja Naukowa WTD SGGW, Drewno – Materiał XXI wieku. Warszawa.
8. Ławniczak M. (1973): Effect of Moisture Content Changes on the strength of Polystyrene Modified Wood – Holzforschung und Holzverwertung, 2, 38-43.
9. Ławniczak M. (1976): Sposób polimeryzacji monomerów w drewnie – Patent PRL nr 81 908.
10. Spasówka E., Rudnik E. (1999): Możliwości wykorzystania węglowodanów w produkcji biodegradowalnych tworzyw sztucznych – Przemysł chemiczny, nr 7, tom 78.
dr inż. Wojciech Kokociński
Katedra Nauki o Drewnie AR w Poznaniu
MEMENTO. Malejąca, na skutek niekontrolowanych wyrębów, powierzchnia lasów na kuli ziemskiej, zwłaszcza dziś określanych terminem „płuca świata”, wynosi obecnie około 3,4 mld ha, co stanowi prawie 26% całej lądowej powierzchni naszego globu. Wynika stąd, że na jednego mieszkańca Ziemi przypada średnio 0,6 ha lasu (przy 0,14 ha w Azji i 3,0 ha w Ameryce Południowej i Oceanii).Światowe pozyskiwanie drewna to ponad 3,4 mld m3/rok, z czego ponad połowę (53%) zużywa się na opał, a resztę drewna stanowi surowiec przemysłowy (drewno użytkowe). W przeliczeniu na jednego mieszkańca rocznie pozyskuje się około 0,58 m3 drewna. Przyrost masy drewna na świecie w skali roku jest nadal wyższy niż jego zużycie, lecz w ostatnich dziesięcioleciach gwałtownie się zmniejszył, np. w roku 1920 przyrost masy drzewnej był aż trzykrotnie większy, w roku 1940 już tylko połowę większy, w roku 1980 jedynie 20% większy, a obecnie stanowi zaledwie 10% więcej. Bylibyśmy spokojni gdyby nie fakt, że eksperci ONZ i Banku Światowego są zgodni co do tego, iż za około 90 lat liczebność populacji ludzkiej osiągnie pułap 10,4 mld (obecnie około 6 mld) osób. Podaje się wręcz, że przybywa nas w tempie 175 osób na minutę, tj. 92 mln w jednym roku. ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY |
Komentarze (0)