• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Część 2. Eksperci ds. technologii powierzchni z firmy Ruud Ploum podkreślają wydajność i korzyści ze stosowania systemu lakieru NT na podstawie przykładu wziętego z praktyki


    W ostatnim numerze "Lakiernictwa Przemysłowego" holenderscy eksperci ds. technologii powierzchni z firmy Ruud Ploum informowali o zastosowaniach niskotemperaturowych lakierów proszkowych. W drugiej części pokazują na konkretnym przykładzie, że aplikacja proszku NT może być kosztowna i ryzykowna - standardowe systemy lakierów mogą niekiedy okazać się lepszym rozwiązaniem.

    Aby móc tworzyć wysokiej jakości powłoki proszkowe na podłożach wrażliwych na temperaturę, na rynku pojawiły się przed kilkoma laty nowe systemy farb: niskotemperaturowe farby proszkowe (NT) mogą być wygrzewane już w stosunkowo niskich temperaturach pomiędzy 130 a 160°C. Jednak ich stosowanie nie zawsze się opłaca, gdyż niekiedy cierpi na tym obróbka wstępna przeprowadzana w przyspieszonym tempie razem z innymi procesami, a także logistyka w zakładzie lakierniczym nie zawsze dopasowana jest do rodzaju lakieru.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przedstawiony poniżej przykład pokazuje, że aplikacja lakieru NT może wymagać większego nakładu pracy oraz pieniędzy - w zależności od zastosowania, standardowe systemy lakierów mogą niekiedy okazać się lepszym rozwiązaniem.

    1365kiedy_001.jpg


    1365kiedy_002.jpg


    Przykład: Aluminiowe oraz stalowe blachy o grubości 3 mm lakierowane są z obu stron - raz tradycyjnym lakierem proszkowym, innym razem lakierem proszkowym NT. Szybkość przenośnika wynosi 2,5 m/min. Masa elementów stalowych wraz z łańcuchem transportera oraz zawieszkami to 7200 kg/h, w przypadku elementów aluminiowych 4000 kg/h.


    Przy temperaturze powietrza obiegowego 190°C czas nagrzewania blach stalowych wynosi 11,7 min, natomiast blach aluminiowych 7,5 min. Przy temperaturze powietrza obiegowego 140°C czas ten zmniejsza się do 9,6 min dla stali oraz 6,6 min dla aluminium. Podczas lakierowania stosowanie lakierów NT prowadzi do redukcji wykorzystywanej mocy grzewczej o około 31%. Rozkład energii cieplnej wygląda jednak mniej więcej następująco:

    - Obróbka wstępna: ok. 30%

    - Suszarka "po wodzie": ok. 20%

    - Wygrzewanie: ok. 50%


    Wobec tego, mniejsza o 31% moc grzewcza odpowiada oszczędności jedynie 15,5% odnośnie całkowitego zużycia energii cieplnej. Piec do wygrzewania przynosi zatem ok. 6,2% oszczędności na każde 10°C spadku temperatury, biorąc pod uwagę całkowite zużycie energii do ogrzania instalacji lakierniczej jest to jednak już tylko 3,1% na 10°C. Gdy uwzględnimy pozostałe straty energetyczne, które przy stosowaniu lakierów NT są niższe niż przy lakierach standardowych, dojdziemy do wartości 7% na 10°C, spotykanej w literaturze.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...