• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Malowanie półproduktów


    Coraz częściej stosowane jest malowanie wstępnie obrobionych elementów metalowych, poddawanych po utwardzeniu powłoki dalszemu kształtowaniu i montażowi. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu farb proszkowych o podwyższonej elastyczności. Malowanie półproduktów, elementów nierozwiniętych przestrzennie ułatwia efektywność napylania i zachowanie małych tolerancji grubości nakładanych powłok. Pozwala również na właściwe pokrycie wszelkich obrzeży i naroży po zagięciu trudnych do napylenia. Płaskie detale są o wiele łatwiejsze do rozmieszczenia na zawieszkach, wymagają mniejszych gabarytów kabiny do napylania i pieca do utwardzania.

    Pokrywanie fluidyzacyjne


    Jest szeroko stosowane do tworzyw termoplastycznych. Dla termoutwardzalnych farb proszkowych jest obecnie wykorzystywane jedynie tam, gdzie inne metody nakładania są nieefektywne. Tradycyjna wersja pokrywania fluidyzacyjnego jest stosowana do malowania ciężkich, dużych gabarytowo odlewów, posiadających znaczną pojemność cieplną. Detal ogrzany do temperatury wymaganej do utwardzenia farby jest umieszczany w pojemniku wypełnionym fluidyzowaną farbą proszkową. Farba przywiera, stapia się i utwardza na powierzchni detalu, bez konieczności dodatkowego grzania. Główną wadą metody jest brak możliwości kontroli grubości warstwy nakładanej farby, co w przypadku np. dużych zaworów gazowych czy wodociągowych nie ma większego znaczenia. Nowe oblicze pokazało malowanie fluidyzacyjne wraz z opracowaniem fluidyzatorów elektrostatycznych, gdzie ruch farby proszkowej jest wspierany impulsami pola elektrostatycznego. Metoda ta jest stosowana do pokrywania małych detali w produkcji masowej, ze względu na swoją skuteczność i niski koszt oprzyrządowania.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Malowanie proszkowe w miejscu montażu


    Termoplastyczne farby proszkowe mogą być nakładane w miejscu montażu, o ile pokrywana powierzchnia jest czysta i właściwie wstępnie podgrzana. Zastosowano tę metodę z powodzeniem np. do pokrywania stalowych elementów konstrukcyjnych mostów. Innym sposobem wykorzystania pokrywania farbą proszkową w miejscu montażu mogą być zabezpieczenia antykorozyjne miejsc spawania rurociągów. Odcinki rur malowane w procesie produkcji mają odkryte końcówki, które po spawaniu rurociągu są czyszczone i mogą być malowane proszkowo przez natrysk ogniowy. Uzyskana powłoka pozwala na uzyskanie jednorodnej warstwy o dobrych własnościach antykorozyjnych na całej długości rurociągu

    Technologie mieszane


    Niekiedy dla uzyskania właściwego efektu końcowego celowe jest połączenie technologii malowania proszkowego z malowaniem farbami ciekłymi. Może to być połączenie podkładu wodorozcieńczalnego przeciwdziałającego gazowaniu odlewów czy powierzchni cynkowanych z proszkową farbą nawierzchniową. Farba ciekła utwardzana w znacznie niższej temperaturze stanowi bardzo skuteczną zaporę przeciwko gazowaniu podłoża w czasie utwardzania powłoki proszkowej. Technologia mieszana może być również zastosowana do malowania samochodowych felg aluminiowych, gdzie wykorzystane zostało to, co w farbach ciekłych jest możliwe, a w proszkowych nieosiągalne. Jasny srebrny metaliczny kolor, wymagany dla dekoracyjnego wyglądu felg jest nakładany farbą ciekłą. Podkład oraz bezbarwna warstwa wierzchnia, która decyduje o trwałości zestawu powłokowego jest nakładana w technologii malowania proszkowego. Ze względu na ograniczenia istniejące w produkcji farb proszkowych, część efektów wizualnych powłoki musi być uzyskiwana w technologii mieszanej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...