• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 5

    Nowe metody utwardzania farb proszkowych


    Przez wiele lat farby proszkowe były utwardzane jedynie w piecach, gdzie grzanie napylonych elementów było realizowane za pośrednictwem gorącego powietrza. Różniły się jedynie media grzewcze. Konieczność znacznego przyspieszenia i poprawy efektywności procesu utwardzania spowodowała opracowanie metod alternatywnych opartych na wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego (podczerwonego i ultrafioletowego) czy wiązki elektronów. Nowe sposoby utwardzania otworzyły możliwości znacznego rozszerzenia zakresu stosowania technologii farb proszkowych. Stało się możliwe tworzenie powłok na wrażliwych na działanie ciepła materiałach, jak: drewno, materiały drewnopochodne czy detale wykonane z tworzyw sztucznych. Temperatura utwardzania została zredukowana do ok. 110-120°C. Wykorzystanie nowych źródeł energii do utwardzania farb proszkowych pozwoliło opracować takie metody pokrywania proszkami jak coil coating. Może również przyczynić się od znacznych oszczędności energii niezbędnej do utwardzenia powłok.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Utwardzanie w podczerwieni


    Energia do utwardzania farb proszkowych jest w tym przypadku uzyskiwana za pomocą fal elektromagnetycznych o długości w przedziale od widma widzialnego do mikrofal (od 0,76 ľm do 1 mm). Istnieje stała zależność pomiędzy długością fal, ich częstotliwością a poziomem energii. Energia fal rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości, przeciwnie do ich długości. W zależności od długości fal dzielimy promieniowanie podczerwone na:

    Wysokoenergetyczne


    (krótkofalowe) charakteryzujące się występującą dodatkowo emisją jasnego światła widzialnego. Większość energii przenika przez napyloną powłokę i jest oddawana materiałowi podłoża. Taki sposób utwardzania jest stosowany w sytuacjach, gdy dopuszcza się grzanie całej objętości pokrywanego materiału. Najbardziej nadaje się do utwardzania detali o skomplikowanych kształtach. Cechuje się najlepszym współczynnikiem grzania dostępnym za pomocą promieniowania podczerwonego.

    Średnioenergetyczne


    (średnie fale) jest najbardziej szeroko stosowane do utwardzania farb, ponieważ cała energia jest absorbowana przez napyloną powłokę. Urządzenia wykorzystujące tego typu medium grzewcze są stosowane z największym powodzeniem do detali o prostych kształtach. Często detale obracają się w piecu dla zapewnienia równomiernej ekspozycji.

    Niskoenergetyczne


    (fale długie) jest nieefektywne dla utwardzania farb. Wiele energii jest traconej na mało efektywne grzanie konwekcyjne. Część energii docierająca do napylonej powłoki grzeje powierzchnię detalu przyczyniając się do powstawania defektów gotowej powłoki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...