• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(34)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    WZORNIK RAL – (z niem. Reichsauschuss für Lieferbedingungen) stosowany głównie w przemyśle.

    WZORNIK DIN – relatywnie nowy rodzaj wzornika, bardzo logiczny i zwięzły, stosowany w przemyśle jako uzupełnienie i rozszerzenie wzornika RAL.

    WZORNIK PANTONE – rozbudowany wzornik kolorów i ich odcieni, stosowany głównie w przemyśle graficznym (np. reklamy).

    WZORNIK NCS – (z ang. Natural Colour System) rozbudowany wzornik kolorów i ich odcieni opisujący barwę i jej jasność za pomocą oznaczeń barw chromatycznych i achromatycznych.

    WZORCE OFSETOWE HKS – wzorce koloru uzyskane w procesie druku offsetowego.

    WZORCE SPECJALNE – mogą to być dowolne detale o dowolnym kolorze.

    Istnieją też grupy wzorników specjalnych zbudowane nie na podstawie zależności fizycznych odbioru barw, ale na podstawie kolorów wyprodukowanych pod konkretne zastosowanie (na przykład wzorniki barw firm produkujących samochody). Dodatkowo łączą one barwy z efektami malarskimi – np. strukturami.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Co to jest postrzeganie barw?

    Światło słoneczne jak i wiele rodzajów światła sztucznego wysyła promieniowanie elektromagnetyczne, obejmujące również światło widzialne. Promieniowanie elektromagnetyczne natrafia na kolorowy obiekt np. na pomidor. Część promieniowania zostaje pochłonięta, a pozostała część odbita. W przypadku czerwonego pomidora odbite zostaną przede wszystkim fale o długości 650-700 nanometra, co spowoduje odbiór tych fal w ludzkim oku jako barwę czerwoną. Dla koloru niebieskiego odbita długość fali będzie miała długość 400-500 nm a dla koloru zielonego 550 nm.

    Podsumowując: oświetlony obiekt pochłania światło widzialne w zakresie długości fal światła widzialnego, tj. 380 do 780 nm i odbija jednocześnie pewną określoną długości fal zdeterminowaną przez jego barwę. Długość pochłoniętych fal w całym zakresie nazywana jest spektrum absorpcji. Pozostała cześć fal jest pochłaniana w naszym oku i jako sygnał elektryczny informacja o długości fali jest przekazywana do mózgu poprzez nerw wzrokowy. Oko ludzie posiada trzy krzywe czułości – w zakresie koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Kolory pośrednie powstają poprzez złożenie informacji o barwach podstawowych – na podobnej zasadzie działają nasze telewizory.

    Co wpływa na sposób odbioru barwy?

    Na sposób odbioru koloru mają wpływ trzy główne czynniki:

  • źródło światła

  • spektrum absorpcji obiektu

  • wrażliwość spektralna ludzkiego oka.

    Jako czynnik zmienny należy traktować w zasadzie tylko czynnik drugi. W zasadzie źródło światła można dokładnie określić – są to światło słoneczne, żarowe lub świtało jarzeniówek. W zależności od pochodzenia, źródła światła mają swoją specyfikę spektralną – tzn. emitują światło w określonym zakresie długości czasem z „wycinkiem” z tym zakresie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że samo światło dzienne ma inną charakterystykę spektralną zależnie od pory dnia i np. zachmurzenia. Z tego powodu został wprowadzony znormalizowany system opisujący charakterystykę spektralną źródeł światła. Są to :

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...