• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Pierwsze graffiti powstało w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 60.

    i 70., gdy na rynku pojawił się flamaster, którym można było mazać po wszystkim.

    Pisano na budkach, ścianach i autobusach, najpierw imiona,

    potem "ksywki". Nazywało się to "taggiem". Kolejnym przebojem, który

    przyczynił się do rozwoju i upowszechnienia graffiti była

    farba w spray-u. Łatwość stosowania i wydajność, a przede wszystkim

    szybkość aplikacji od razu zaakceptowali graficiarze.

    Teraz, niemal wszystkie nasze miasta, na wszystkich kontynentach, wyglądają jak wielka globalna wioska, zabazgrana prawie identycznymi bohomazami, rysunkami (choć niekiedy - trzeba to przyznać - dobrymi) oraz napisami, podpisami, komentarzami politycznymi, sportowymi i wyznaniami uczuć.

    Ale można z tą plagą walczyć. Choć walka techniczna jest możliwa, to trzeba przyznać, jest kosztowna. W walce z graffiti, najważniejsze jest ograniczenie samego zjawiska "mazania", przy braku społecznego przyzwolenia dla najmniejszych nawet przejawów graffiti, a także skuteczne karanie złapanych na gorącym uczynku "twórców".

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W IBDiM zajmujemy się jednak tylko techniczną stroną zagadnienia. Spróbujemy odpowiedzieć na dwa pytania: Jak usuwać graffiti z powierzchni niezabezpieczonych? oraz Jak zabezpieczać powierzchnie konstrukcji przed graffiti i jak z nich usuwać rysunki, które mimo wszystko się pojawią?

    Jeżeli graffiti pojawi się, zanim zdążymy obiekt zabezpieczyć, mamy dwie możliwości go usunięcia. Pierwsza to metoda mechaniczna. Rysunki usuwa się za pomocą specjalnego urządzenia czyszczącego z obiegiem zamkniętym, z wykorzystaniem takich ścierniw jak: wiórki orzecha kokosowego, szklane kuleczki czy korundu o odpowiedniej granulacji. Dzięki zamkniętemu obiegowi nic nie przedostaje się do środowiska i otoczenia (takie właśnie postępowanie jest zgodne z "Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej" z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. nr 16 z 2004 r.poz. 156).

    Czyszczenie mechaniczne może uszkadzać powierzchnię. Elementy stalowe zabezpieczone antykorozyjnie, podczas przeprowadzonych prób, ulegały zmatowieniu (gdy farba graffiti już zdążyła wniknąć w strukturę zabezpieczenia antykorozyjnego), a grubość powłok zmniejszyła się o 5 do 10% (w wypadku "starych" graffiti nawet o 20%).

    Farba usuwana z powierzchni betonowej metodą mechaniczną była usunięta wraz z brudem i widoczna była różnica między powierzchnią oczyszczoną a nieczyszczoną, choć graffiti zostało usunięte w całości. Usuwanie graffiti z konstrukcji betonowych zabezpieczonych powłokami ochronnymi również skutkowało uszkodzeniem samej powłoki. Straty grubości sięgały tu maksymalnie 20%.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...