• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Firma MESSER, należąc do grona największych firm sektora gazów technicznych w Polsce, zajmuje czołową pozycję w dostawach dwutlenku węgla. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom rynku, specjaliści firmy MESSER dysponują szeroką gamą technologii związanych z wykorzystaniem CO2, które każdorazowo zostają dostosowane do potrzeb indywidualnego klienta. Jedną z propozycji jest technologia czyszczenia powierzchni z wykorzystaniem suchego lodu. Suchy lód jest to przyjęta powszechnie nazwa dwutlenku węgla w postaci stałej.

    Procesy czyszczenia stanowią nieodłączny element procesów produkcyjnych. Przerwy produkcyjne spowodowane czyszczeniem linii technologicznych, zawsze stanowią konieczność ograniczającą możliwości produkcyjne zakładu. Uzasadnione jest więc poszukiwanie coraz to nowych metod minimalizujących czas przeznaczony na procesy czyszczenia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Metoda czyszczenia suchym lodem polega na wyrzucaniu granulatu suchego lodu na czyszczoną powierzchnię za pomocą strumienia sprężonego powietrza.

    Granulat uderzając o czyszczoną powierzchnię ze znaczną siłą schładza ją, co powoduje, że powłoka zanieczyszczeń staje się krucha i łamliwa. Jednocześnie powłoka zanieczyszczeń kurczy się, osłabiając swoje połączenie z powierzchnią. Wynika to z różnych współczynników wymienialności cieplnej powłoki zanieczyszczeń i powierzchni bazowej, a co za tym idzie - różnych progów kruchości stykających się materiałów. To powoduje, że powłoki zanieczyszczeń oddzielają się od materiału podłoża, a następnie usuwane są strumieniem granulatu.

    Czyszczenie suchym lodem jest procesem precyzyjnym. Operator oczyszcza miejsce po miejscu, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie procesu na styku różnych materiałów bez ich uszkodzenia, np. zanieczyszczony metal - guma, gdzie czyszczenie przebiega w taki sposób, aby oczyścić metal nie naruszając struktury gumy.

    Ponadto proces prowadzony jest "na sucho", co umożliwia aplikację w miejscach pod napięciem.

    Technologia czyszczenia suchym lodem znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie metody konwencjonalne nie dają pożądanych rezultatów lub też, gdzie ich użycie z różnych względów jest niemożliwe. Szczególnie polecana jest w tych miejscach, gdzie niewskazane jest uszkodzenie bądź naruszenie powierzchni czyszczonej, np. w przypadku czyszczenia elementów aluminiowych. Czyszczenie tą metodą nie powoduje uszkodzenia materiału macierzystego i nie nadaje mu porowatości.

    Stosując konwencjonalne metody czyszczenia istnieje niebezpieczeństwo, że materiał czyszczący pozostanie w zagłębieniach form czy urządzeń. Powoduje to często problemy podczas prac produkcyjnych. Przy zastosowaniu technologii czyszczenia suchym lodem niebezpieczeństwo takie zostaje wyeliminowane. Natychmiast po uderzeniu lód sublimuje do atmosfery i - w odróżnieniu od metod tradycyjnych, oprócz usuniętego materiału, nie pozostawia żadnych innych odpadów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...