Rys. 2. Myjka komorowa natryskowo-zanurzeniowa typu KMPN 100Z ładowana ręcznie – konstrukcja objęta ochroną patentową.
Zamknięty obieg suszenia
Energooszczędne myjki są wyposażane w zamknięte obiegi suszenia – takie myjki nie wymagają podłączania do instalacji wyciągu oparów. Zamknięty obieg suszenia przyczynia się nie tylko do znaczącej redukcji zużycia energii, ale również wyraźnie wpływa na polepszenie jakości całego procesu mycia nie dopuszczając do wtórnego zabrudzenia umytych już części zanieczyszczonym powietrzem z hali. Ponadto dobrze skonstruowane obiegi suszenia dodatkowo regenerują ciecze technologiczne w myjce, znacząco wydłużając żywotność kąpieli.
Rys. 3. Myjka rotacyjna typu RM 950+ ładowana ręcznie
Filtracja dokładna
Zwykła filtracja zgrubna nie wystarcza do efektywnego oczyszczania cieczy technologicznej. Liczne drobne zanieczyszczenia w kąpieli myjącej znacznie obniżają jakość mycia, wymuszają częstokrotne wymiany kąpieli, a w niektórych przypadkach doprowadzają nawet do szybszego zużywania dysz natryskowych (nawet ze stali nierdzewnej). Filtracja dokładna zwykle bywa kosztowna, dlatego należy zawsze się dowiedzieć, jaki typ filtra proponuje nam producent urządzenia: czy filtr ten wymaga wymiany jakichś wkładów, jak często trzeba te wkłady zmieniać i przede wszystkim jak kosztowne są dodatkowe wkłady.
Rys. 4. Myjka tunelowa typu PMO 400T ładowana automatycznie
Manipulacja detalem
Detale, które wymagają mycia mają bardzo zróżnicowane kształty, czasem są one dość proste (np. wałki), zwykle jednak są to części o złożonej geometrii, nierzadko nawet skomplikowanej. Niezależnie od kształtów detali w każdym przypadku manipulacja detalem poprawia jakość mycia, w szczególności dotyczy się to ruchów wokół poziomej osi, które dodatkowo wspomagają uzyskanie najlepszej jakości nie tylko mycia, ale i suszenia. Należy zwrócić uwagę, że żadna manipulacja strumieniem cieczy nie przynosi tak dobrych efektów jak obracanie detali wokół poziomej osi, ponieważ taka manipulacja częścią angażuje w proces mycia/suszenia siłę grawitacji.
Kryteria szczegółowe
Paradoksalnie przy doborze optymalnej myjki to kryteria szczegółowe są bardziej oczywiste. Do nich należą zagadnienia wydajnościowe, wymogi operacyjne itp. Rozważmy jednak po krótce również te zagadnienia
Rys. 5. Myjka tunelowa typu PMPPSCH 500T ładowana automatycznie
Tryb pracy
Należy określić, jaki tryb pracy powinna mieć myjka – najczęściej jest on zgodny z trybem pracy całego zakładu czy oddziału, jednak zdarzają się wyjątki. Generalnie do pracy w ciągłym systemie w liniach produkcyjnych stosuje się ładowane automatycznie myjki tunelowe, rzadziej ładowane automatycznie myjki komorowe, choć zdarzają się również przypadki łączenia zautomatyzowanych linii z ręcznie ładowanymi urządzeniami. W zakładach o produkcji zorganizowanej w sposób bardziej elastyczny najczęściej stosuje się komorowe myjki ładowane ręcznie idealnie pasujące do gniazdowej organizacji systemu pracy.
Komentarze (0)