• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2

    - metoda średniociśnieniowa – materiał nakładany podawany jest przez pompę pod znacznym ciśnieniem, dochodzącym do 200 barów i przy niewielkiej ilości powietrza osłonowego nakładany na powierzchnię – znane tu są technologie AAA (Air Assisted Airless) czy AIRMIX®.

    Od dokładności przygotowania mieszanki zależą później właściwości fizyczne nawierzchni. Gdy utwardzacza będzie za dużo, farba stanie się rzadka i nie pozwoli na uzyskanie żądanej grubości powłoki. Gdy będzie za mało – wydłuży się czas schnięcia, a powłoka nie uzyska w pełni zakładanych właściwości. Następnym zagrożeniem jest przygotowanie zbyt dużej ilości mieszanki. Mieszanka farb dwuskładnikowych utwardza się dzięki reakcji chemicznej. W momencie zmieszania dwóch składników zapoczątkowujemy ten proces i zaczyna płynąć czas zwany „czasem życia” mieszanki. Jeżeli ten czas nie będzie wystarczająco długi, może się okazać, że nie uda się zużyć całej przygotowanej porcji i pozostałą część trzeba będzie wyrzucić. Szczególnie zagrożone są w takim przypadku drogie w naprawie pompy lakiernicze. Pozostawienie zastygającej mieszanki w pompie spowoduje kłopotliwą awarię i na czas naprawy pozbawi nas narzędzia pracy. Trzeba więc bardzo uważać na to ile lakieru się zmieszało i jak szybko musimy go zużyć.

    Jednym z zagrożeń wynikającym z ręcznego przygotowania mieszanki jest niedostateczna dokładność. Tymczasem od dokładności przygotowania mieszanki zależą później właściwości fizyczne nawierzchni. Gdy utwardzacza będzie za dużo, farba stanie się rzadka i nie pozwoli na uzyskanie żądanej grubości powłoki. Gdy będzie za mało – wydłuży się czas schnięcia, a powłoka nie uzyska w pełni zakładanych właściwości.

    Z pomocą przychodzą pompy dwuskładnikowe. Posiadają one dwie oddzielne części hydrauliczne dla każdego z dwóch składników. Te dwie hydrauliki są ze sobą mechanicznie sprzężone i tak dobrane, by dozowanie katalizatora/utwardzacza odbywało się w odpowiedniej proporcji do farby bazowej. Dzięki temu farba miesza się w chwili uruchomienia pompy. Oczywiście, gotową mieszanką wypełniony jest wąż doprowadzający farbę do pistoletu natryskowego, ale jego pojemność jest rzędu jednej szklanki – czyli nie przekracza 250 cm3. Pracownik rozpoczynający pracę napełnia obie hydrauliki farbą bazową i utwardzaczem i zaczyna malować. W momencie, gdy przerwa w pracy nie przekracza czasu życia mieszanki, nie musi się o nic martwić – w każdej chwili może wziąć pistolet do ręki i kontynuować pracę. Na koniec zmiany, przez specjalny zawór zasysa rozpuszczalnik i płucze nim węże i pistolet. Znikają kłopoty z przygotowaniem odpowiednich ilości mieszanek, z dokładnością dozowania i stratą czasu na kilkakrotne mieszanie ręczne. Gotowa mieszanka czeka w czasie pracy w wężach na jej użycie. Dodatkowym ułatwieniem w pracy jest technologia FLOWMAX®,która zabezpiecza hydrauliki przed dostawaniem się powietrza do wnętrza i tym samym chroni katalizator przed aktywowaniem się w pompie. Przy lakierze bazowym nie jest to tak istotne, bo nawet pozostawienie go w otwartym pojemniku nie spowoduje to jego zaschnięcia. Utwardzacze są jednak bardzo czułe na wilgoć w powietrzu, stąd należy być bardzo wyczulonym na szczelne go zamykanie i stosowanie urządzeń zapewniających jak najlepsze odizolowanie od otoczenia.

    Małe dwuskładnikowe pompy pozwolą na znaczne usprawnienie Państwa pracy, zredukowanie strat materiałowych wynikających z błędnych oszacowań wymaganej ilości produktu, lepsze wykorzystanie pracy lakierników, uzyskiwanie wyższej jakości powierzchni dzięki dokładnemu dozowaniu składników. Niewymiernymi korzyściami będzie również zredukowanie ilości nieobojętnych dla zdrowia oparów farb wdychanych przez Was lub Waszych pracowników.

    Piotr Rzepka

    Kremlin

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...