• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

    Tendencje w stosowanych technologiach


    Laminowanie jest ekologiczną technologią uszlachetnia powierzchni i gwarantuje wysoką jakość wykończenia. Technologie stosowane obecnie w Polsce nie odbiegają od tych, które znane są w krajach UE. Należy wymienić laminowanie bezpośrednie - uszlachetnianie powierzchni płyt drewnopochodnych filmami melaminowymi, wprowadzone w Polsce już w latach 70., wykonywane w prasach krótko-taktowych lub o działaniu ciągłym, w prasach typu "conti-roll".

    Znane jest też laminowanie pośrednie, polegające na oklejaniu płaskich powierzchni płyt wiórowych laminatem HPL, CPL oraz oklejanie, tzw. techniką "postforming", tj. płyt płaskich z zaokrąglonymi krawędziami i wąskimi płaszczyznami.

    Stosowanie laminowanych płyt wiórowych oraz oklein sztucznych, zarówno na nośniku papierowym jak i folii termoplastycznych, określa się w meblarstwie jako "suche" technologie uszlachetniania powierzchni. Przewaga tych technologii nad techniką lakierowania (technologia "mokra") wyraża się między innymi oszczędnością drogiego drewna okleinowego, mniejszym zużyciem materiałów lakierniczych i znacznym obniżeniem zagrożenia środowiska.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W zakresie "suchych" technologii uszlachetniania, głównie płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i sklejki, nie należy oczekiwać istotnych zmian. Polski przemysł meblowy jest w tym zakresie na porównywalnym z krajami UE poziomie jakości i opanowania tych technik uszlachetniania.

    Dzięki intensywnym pracom badawczym, wykonanym również w Instytucie Technologii Drewna, nad modernizacją żywic impregnacyjnych, opanowano emisję formaldehydu z oklein sztucznych oraz oklejanych nimi płyt drewnopochodnych.

    Nieco inny do niedawna był obraz techniki i technologii lakierowania w polskim meblarstwie. Lakierowanie, jak już wspomniano, około 20-25% powierzchni, obejmuje głównie elementy meblowe wykonane z litego drewna, sklejki, cienkich płyt pilśniowych mokro formowanych oraz płyt MDF, a także płyt wiórowych po uprzednim ich oklejeniu naturalną okleiną. Przez szereg lat dominowały w tym zakresie lakiery rozpuszczalnikowe i techniki natrysku pneumatycznego. Ostatnio w Polsce coraz częściej wdraża się ekologicznie przyjazne lakiery wodorozcieńczalne, akrylowe utwardzane promieniami UV, poliuretanowe a także wyroby utworzone z surowców naturalnych takich jak oleje i woski, minimalizując, tam gdzie to możliwe, stosowanie lakierów rozpuszczalnikowych, zwłaszcza nitrocelulozowych.

    Mimo tego, niepokój może budzić stan przygotowań fabryk mebli do spełnienia wymogów, np. dyrektywy UE (1999/13/WE) dotyczącej emisji lotnych związków organicznych (VOC). Nie wykonano jeszcze analiz rejestrujących ilość bezpiecznych i przyjaznych środowisku instalacji do nakładania lakierów, rodzaje stosowanych materiałów malarsko-lakierniczych oraz sposoby utylizacji odpadów lakierniczych w przedsiębiorstwach meblarskich.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...