• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 5 z 5

    Projekt obejmuje opracowanie metod oceny odporności powierzchni na zarysowanie, ścieranie i uderzenie, działanie światła, zmiennych temperatur i zmiennych warunków klimatycznych. Są one odpowiednie do już istniejących, niestety bardzo różnorodnych i nieporównywalnych metod narodowych. Jest bardzo ważne, że badania metodologiczne oraz przewidziane po ich zakończeniu międzynarodowe, laboratoryjne testy sprawdzające, zapewnią wypracowanie metod obiektywnych, powtarzalnych i porównywalnych, a także umożliwiających różnicowanie powierzchniowych materiałów meblarskich.

    Ustalenia prawne związane z ochroną środowiska wpływają już w Europie na receptury farb i lakierów, ich produkcję i stosowanie.

    Ze względu na konieczność sprostania ograniczeniom w zakresie dopuszczalnych emisji VOC, określonych dyrektywą UE, w Polsce należy kontynuować zmiany w wyrobach malarsko-lakierniczych nakładanych na powierzchniach meblowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Technologie "suche" - stosowanie laminatów i oklein sztucznych - są w polskim przemyśle meblowym na poziomie porównywalnym z innymi krajami unijnymi.

    Wskazane jest monitorowanie emisji VOC nie tylko z gotowych mebli, lecz przede wszystkim na stanowiskach lakierowania i utwardzania powłok, w tym również w małych i średnich przedsiębiorstwach branży meblarskiej po to, aby wiedzieć, czy emisje te mieszczą się w zakresie ograniczeń określonych dyrektywą europejską.

    Należy uaktualnić ogólną wiedzę o udziale poszczególnych asortymentów meblarskich materiałów powierzchniowych, zwłaszcza lakierniczych, stosowanych w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce, pod kątem ich wpływu na środowisko.

    Badań analitycznych wymagają też sposoby zagospodarowania odpadów z technologii uszlachetniania powierzchni meblowych, zarówno techniką lakierowania jak i laminowania i okleinowania, zwłaszcza w prasach membranowych.

    Po zakończeniu badań w ramach 5 PR UE, przemysł meblarski w Europie zyska jednolite metody, które będą narzędziem w wyborze właściwych materiałów lakierniczych do wykończenia powierzchni mebli, jak również narzędziem do kontroli gotowych mebli wytwarzanych w linii produkcyjnej, a europejskie instytuty badawcze będą mogły wzajemnie uznawać swoje wyniki badań.

    Zofia Krzoska-Adamczak

    *Zagadnienia powyższe były między innymi tematem kilku referatów na sympozjum-szkoleniu, zorganizowanym 17 listopada 2003 r. w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu. Materiały seminaryjne pt. "Wyzwania dla polskiego przemysłu drzewnego w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej" są dostępne w ITD - adres znany redakcji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...