• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(43)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.09.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Sukces powtarzalności produkcji deski podłogowej ściśle związany jest z systemem kontroli jakości.

    Poszczególne etapy procesu produkcyjnego generują odpowiednie zachowania kontrolne. Nie jest to proces łatwy z tego względu, że mamy do czynienia z surowcem naturalnym i bardzo zróżnicowanym nawet w obrębie jednego gatunku. Aby lakierowanie powierzchni przebiegało zgodnie z założeniami projektowymi, proces kontrolingu musi być prowadzony od samego początku wytworzenia deski podłogowej. Odstępstwa od przyjętych reguł powodują powstawanie tzw. braków – niepełnowartościowego towaru, który nie zawsze da się przetworzyć na produkt handlowy nawet o niższej klasie.

    Właściwe suszenie materiału drzewnego

    Deska podłogowa trójwarstwowa wymaga precyzyjnego określenia wilgotności poszczególnych warstw. Parametry muszą być idealnie dobrane do gatunku drewna twardego, używanego jako warstwa użytkowa (wierzchnia). W przypadku źle dobranych wilgotności następuje krzywienie się desek – szczególnie niebezpieczna jest krzywizna „ku górze”, która w bardzo znacznym stopniu utrudnia lakierowanie. Park maszynowy lakierni przystosowany jest do wykańczania powierzchni płaskich – krzywizna desek może spowodować uszkodzenia walców lakierniczych, jak również nierównomierne rozłożenie się lakieru na elementach.

    339lakiernia_002.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot. 1. Kontrola gotowego produktu desek przeznaczonych do spakowania

    Naprawianie ubytków drewna

    Po sklejeniu deski podłogowej i przystąpieniu do końcowej obróbki, niektóre klasy drewna wymagają dodatkowego szpachlowania. Większość Klientów preferuje naturalny wygląd deski, dopuszczając występowanie sęków i naturalnie wyglądających szczelin – pod warunkiem bardzo dobrego zaprawienia ich odpowiednią szpachlówką. Całkowite naprawienie sękatego materiału dla każdego producenta elementów drewnianych jest bardzo poważnym tematem. Cały czas są prowadzone badania oraz unowocześniane technologie szpachlowania, ma to bezpośredni wpływ na wizerunek deski i jej efekt dekoracyjny. Efekt końcowy oceniany jest przez Klientów, różne też są ich wymagania. Większość rynków wymaga całkowitego wypełnienia ubytków, który wpływa korzystnie na estetykę finalnego produktu.

    339becker_acroma_1335_2.jpg

    Fot. 2. Prawidłowo zaszpachlowane sęki za pomocą szpachli Becker Acroma

    339lakiernia_007.jpg

    Fot. 3. Precyzja i znajomość zagadnienia szlifowania jest podstawą prawidłowego ustawienia maszyn

    Prawidłowe szlifowaniei lakierowanie

    Proces szlifowania deski to najważniejszy z etapów, mających wpływ na efekt końcowy lakierowania. W przypadku produkcji podłóg składa się on z kilku etapów. Na każdym z nich wymagana jest doskonała znajomość obsługi maszyn szlifierskich przez operatorów, dobór odpowiedniej granulacji papierów ściernych, prędkości i docisku szlifowania. Zastosowanie nowoczesnych technologii lakierowania i odpowiedniej twardości walców lakierniczych do danej technologii jest warunkiem sukcesu dobrego wykończenia powierzchni. Linia jest obsługiwana przez pracowników o bardzo wysokich kwalifikacjach, umiejących na bieżąco reagować na zmienność materiału drzewnego wchodzącego na linię. Precyzja i znajomość zagadnienia szlifowania jest podstawą prawidłowego ustawienia maszyn. Różne gatunki drewna wymagają indywidualnego podejścia do procesu produkcyjnego, np. dąb, jesion – z uwagi na ich budowę anatomiczną – stwarzają problemy ze szpachlowaniem sęków i porów drewna, gatunki egzotyczne są bardzo oleiste i twarde – tutaj kontrola szczególnie zwrócona jest na szlifowanie i gruntowanie powierzchni. Efekt końcowy w wykończeniu każdego gatunku musi nadawać desce bardzo naturalny wygląd drewna, co jest podstawą zadowolenia Klientów.

    Katarzyna Wochna

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...