• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 5

    Dla oceny stanu powierzchni oczyszczonych wodą pod ciśnieniem norma przewiduje trzy stopnie nasilenia rdzy nalotowej:

    FRA - lekka rdza nalotowa – powierzchnia wykazuje małe ilości żółto-brązowej rdzy nalotowej, poprzez którą widoczne jest podłoże stalowe. Rdza może występować w postaci plam lub może być równomiernie rozłożona na całej powierzchni lecz zawsze musi charakteryzować się dużą przyczepnością i nie można jej usunąć poprzez lekkie wycieranie tkaniną.

    FRB - średnia rdza nalotowa – warstwa żółto-brązowej rdzy na powierzchni zaciemnia oryginalne podłoże stalowe i wykazuje obniżoną przyczepność. Rdza może być równomiernie rozłożona lub występować w postaci plam o umiarkowanej przyczepności ocenianej na podstawie śladów na tkaninie po lekkim przetarciu powierzchni.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    FRC - intensywna rdza nalotowa – warstwa żółto-brązowej rdzy na powierzchni całkowicie zaciemnia oryginalne podłoże stalowe i wykazuje niską przyczepność.

    Rdza może być równomiernie rozłożona lub występować w postaci plam o niskiej przyczepności do podłoża, ocenianej na podstawie znacznych śladów na tkaninie, po lekkim przetarciu powierzchni.

    481a3.jpg

    Fot. 1. Zestawienie wzorców stopni oczyszczania stali wodą wg WOMY.

    Wzorce dotyczące mokrego piaskowania opracowały jedynie wspólnie amerykańska organizacja antykorozyjna SSPC i NACE jako normę: „Guide and Reference Photographs for steel Surface Prepared by Wet Abrasive Blast Cleaning SSPC VIS 5/ NACE VIS 9”, opublikowana w 2001 roku (SSPC Publication 01-06. NACE Item No. 22018. ISBM I – 889060-57-7).

    Wzorce pokazuje fotografia 2.

    481a4.jpg

    Fot. 2. Wzorce czystości powierzchni po piaskowaniu mokrym według SSPC VIS 5/ NACE VIS 9.

    Stopnie WAB – 6 odpowiadają stopniom czystości Sa 2 a WAB – 10 stopniom Sa 2½.

    Proekologiczność mokrych systemów obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni

    Wszystkie te metody obniżają pylenie na stanowisku pracy obróbki strumieniowo ściernej od 90% przy metodach zwilżania ścierniwa, 95% przy Kwikblast®Systemie i Systemie Torbo oraz do 100% przy czyszczeniu samą wodą. Zbędne są więc wszystkie systemy wentylacyjne na stanowisku pracy. Ogranicza się ilość powstawania odpadu przy czyszczenia samą wodą pod wysokim ciśnieniem do zanieczyszczeń zdejmowanych z powierzchni oczyszczanych. Wyposażenie w urządzenia do czyszczenia poziomych i pionowych powierzchni zaopatrzonych w system jednoczesnego odsysania wody i zanieczyszczeń rozwiązuje wszelkie problemy ochrony środowiska. Metoda ta nie chropowaci jednak powierzchni. Odpad ścierniwa w metodzie Kwikblast®System spada nie dalej niż w promieniu 3 m od miejsca oczyszczania, co stwarza warunki do jego łatwego zebrania. Znane są już metody oddzielania zanieczyszczeń od ścierniwa, co pozwala na ponowne zastosowanie ścierniwa wielokrotnego użytku, jakim jest granat lub elektrokorundy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...