• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4

    Sprawa jest dodatkowo godna podkreślenia, bowiem w związku z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 lipca 2004 r. Dz.U. Nr 168 poz. 1762 w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów (§ 26) zakazuje się wprowadzania do obrotu i stosowania produktów zawierających nonylofenol C6H4(OH)C9H19 (CAS32534-81-9) i oksyetylenowany nonylofenol (C2H4O)nC15H24O (w grupie tej znajdują się np. powszechnie stosowane w środkach myjących Rokafenole) oraz zawierających je preparatów w stężeniach równych lub większych niż 0,1 proc. masowego do m.in.:

    - czyszczenia przemysłowego,

    - obróbki metali

    61201_tabela.jpg

    Orientacyjne parametry prowadzenia procesów mycia

    Zastosowanie mycia i odtłuszczania na różnych etapach technologicznych jest bardzo szerokie, o czym była mowa na początku artykułu. W odniesieniu do procesów poprzedzających nakładanie powłok malarskich, podlega ono pewnym ograniczeniom, w zależności od obrabianych materiałów, a mianowicie:

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    a. stal: proces mycia może być stosowany przede wszystkim jako etap wstępny, przed np. dalszymi obróbkami chemicznego przygotowania powierzchni do malowania (np. przed fosforanowaniem) lub przed obróbką strumieniowo-ścierną.

    W niektórych przypadkach, jeśli malowane elementy nie są przeznaczone do eksploatacji w środowisku o wysokiej korozyjności, mycie może być wystarczająco dobrą metodą przygotowania powierzchni przed nakładaniem powłok malarskich, zwłaszcza proszkowych.

    b. stal ocynkowana: malowanie ocynkowanej stali jest stosowane dość powszechnie, chociaż panują także poglądy, że proces cynkowania jest wystarczająco dobry do zapewnienia wysokiej ochrony antykorozyjnej zabezpieczanym elementom. Ze względu jednak na rosnące wymagania antykorozyjne, stawiane wyrobom metalowym, pokrywanie powierzchni ocynkowanej stali powłokami malarskimi ma swoje stałe miejsce w technologiach zabezpieczeń antykorozyjnych. Wśród preparatów wodnych dużą rolę w procesach mycia powierzchni ocynkowanych odgrywają zarówno środki obojętne, o pH w granicach 7-9, jak i alkaliczne o pH 10-12. Ze względu na fakt, że cynk jest metalem amfoterycznym, preparaty alkaliczne działają także jak kąpiele lekko trawiące.Liczne badania wykazały, że mycie roztworami wodnymi o różnej alkaliczności, dobranej odpowiednio do rodzaju powłoki cynkowej i stanu powłoki (świeża lub starzona), jak również odpowiednio do wymagań antykorozyjnych i rodzaju powłoki lakierowej - jest dobrą metodą przygotowania powierzchni ocynkowanych do malowania. Należy przy tym zaznaczyć, że metody chemiczne stosowane są raczej do blach stalowych cynkowanych metodą ciągłą w hucie, natomiast elementy cynkowane w cynkowniach poddawane są najczęściej delikatnej obróbce strumieniowo-ściernej (tzw. omiataniu).

    WYDANIE 5(55)/2008