• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(51)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Nanotechnologia, jedną z wiodących technologii XXI wieku

    „Nanotechnologia to początek nowej epoki w rozwoju przemysłu”, tak o nanotechnologii powiedział dr. Richard Smalley, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. O potencjale nanotechnologii wypowiedział się na swoich łamach także „Science Magazine”, pisząc „Żadna technologia nie rozwija się tak szybko i żadna nie ma w sobie tak ogromnego potencjału, jak nanotechnologia”.

    Dlaczego po nanotechnologii świat nauki spodziewa się tak wiele? Dlaczego tak duży potencjał w niej się upatruje? Odpowiedź jest raczej prosta. Nanotechnologia pozwala panować nad materią w skali pojedynczych atomów!

    Czym zatem jest nanotechnologia? To projektowanie i wytwarzanie struktur, których przynajmniej jeden rozmiar jest w granicach od 1 do 100 nanometrów i które posiadają nowe własności, wynikające właśnie z nanometru. Dla porównania, na odcinku o długości 1 nanometra mieści się nie więcej niż kilka pojedynczych atomów.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Co zatem przyniesie nam możliwość panowania nad materią w skali pojedynczych atomów?

    • Możliwość tworzenia struktur a zatem także produktów z nowymi, unikalnymi właściwościami

    • Szansę na projektowanie tzw. „inteligentnych materiałów”, czyli takich, które same będą odczytywały potrzeby, wśród których z pewnością warto wymienić inteligentne powłoki malarskie

    • Jak dowodzą opracowywane już materiały z wykorzystywaniem nanotechnologii, rozwiązywalne mogą się stać nierozwiązywalne do tej pory problemy.

    Środowiska naukowe w Polsce, również intensywnie pracują nad nanotechnologią. Powstał nawet dział nauki określany jako nanonauka. W 2007 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a dokładnie Członkowie Interdyscyplinarnego Zespołu do Spraw Nanonauki i Nanotechnologii opracowali „Narodową strategię dla Polski nt. Nanonauki i Nanotechnologii”. Stwierdza ona między innymi, że nanotechnologia powinna być priorytetową dziedziną dla Polski w najbliższych latach. Raport ministerstwa prognozuje, że w 2015 roku przewidywana sprzedaż produktów zawierających elementy powstałe w wyniku zastosowania nanotechnologii wyniesie w stosunku do całej sprzedaży około 15%. Przyjrzyjmy się jednemu z problemów, który przy użyciu nanotechnologii może być trwale i skutecznie rozwiązany. A są nim skutki działania grzybów, porostów i bakterii na powierzchniach zawilgoconych lub poddatnych na zawilgocenie.

    51183.jpg

    Cząsteczki srebra są 1000 razy mniejsze niż zarodniki grzybów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...