Oczywistym jest fakt, że mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby są naturalnym i nieodzownym elementem otaczającego nas środowiska. Jednak, kiedy pojawiają się na ścianach i innych powierzchniach w postaci pleśni i grzybów, szybko stają się poważnym i uciążliwym problemem. Ilość i wielkość szkód spowodowanych przez pleśń w obrębie budowli znacznie się podniosła. Jest to konsekwencja m.in. zaniedbań lub nieprawidłowości we współczesnych metodach budownictwa, czy chociażby zwarte, ciasne i mało przewiewne konstrukcje. Środowiska medyczne alarmują, że coraz więcej osób zmaga się z alergiami, będących między innymi efektem wpływu pleśni i grzybów. Problem ten jest problemem szerokim, światowym, występującym w wielu krajach. Potwierdzono zależności pomiędzy wilgocią w pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli występuje ona przez dłuższy czas, a zdrowiem człowieka, głównie u osób z grupy predysponowanej, czyli u dzieci i osób w starszym wieku.
Ściana pokryta nalotem pleśni.
Na terenie Niemiec zaprojektowano badanie, którym objęto 5530 domów. W sumie przebadano ponad 31 tys. pomieszczeń i ponad 700 systemów wentylacji. W ponad 1800 domów, czyli w około 30% z przebadanych, stwierdzono problem z wilgocią i pleśniami. Szacuje się, że w około 10% niemieckich domów występuje poważny problem z pleśnią. Można przypuszczać, że w Polsce procent ten może być jeszcze wyższy. Jak zatem poradzić sobie z tym poważnym problemem?
Obecnie na rynku istnieją farby tzw. grzybobójcze. Ich formuła oparta jest głównie na biocydach. Udowodniono, że biocydy są efektywne, ale jedynie przez określony, raczej krótki czas. Ponadto wiele badań udawadnia, że biocydy mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka, jak również nie są one obojętne dla środowiska. Istnieje wiele ograniczeń dotyczących stosowania produktów zawierających biocydy. Nie mogą być one na przykład stosowane w pomieszczeniach, gdzie przechowywana lub przygotowywana jest żywność. Dlatego też, w oparciu o badania rynku i analizę potrzeb, eksperci z firmy Bioni CS, wspólnie z naukowcami z Fraunhofer Institute for Chemical Technology, wykorzystując nanotechnologię, opracowali powłokę malarską, której aktywną bazą są cząsteczki srebra i która posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyporostowe. Powłoka trwale zapobiega pojawianiu się na pomalowanych powierzchniach bakterii, pleśni, grzybów i przedostawaniu się wilgoci. Farba ta może być używana zarówno we wnętrzach (Bioni Nature i Bioni Hygienic), jak i na powierzchniach zewnętrznych (Bioni Perform i Bioni Roof). Co ważne, powłoka jest bezpieczna dla ludzi i przyjazna dla środowiska.
Komentarze (0)