Czystość powierzchni
Norma [2] mówi, że powierzchnia do nanoszenia warstw natryskiwanych cieplnie powinna być przygotowana zgodnie ze standardem SA3. Oznacza to, że powierzchnia metalu jest całkowicie czysta i nie mogą się na niej znajdować żadne, widoczne gołym okiem, substancje. W praktyce często opisuje się powierzchnię przygotowaną do natryskiwania jako spełniającą standard SA2,5. Oznaczanie stopnia przygotowania powierzchni wykonuje się porównując powierzchnię ze zdjęciami ze specjalnego katalogu, takiego jak np. „Elcometer 128”.
Tab. 1.Zalecana chropowatość powierzchni – warstwy antykorozyjne
Chropowatość powierzchni
Drugim ważnym parametrem jest chropowatość powierzchni. Wpływa ona na przyleganie warstwy do podłoża. W rozsądnych granicach, czym większa chropowatość tym większa siła przylegania. Trzeba jednak pamiętać, że chropowatość podłoża „przeniesie się” na chropowatość powierzchni naniesionej warstwy. Zbyt rozwinięta powierzchnia warstwy natryśniętej jest niekorzystna. Warstwa będzie się szybciej brudziła, zwiększy się jej powierzchnia czynna, zwiększy się zużycie materiału potrzebnego do pokryia powierzchni. Jako że norma [2] nie mówi o konkretnych zalecanych chropowatościach podłoża, pewną wskazówką mogą tu być parametry przedstawione w tab.1.
Fot. 2. Stanowisko do obróbki strumieniowo-sciernej produkcji ACF. Copyright: SciTeeX
Do szybkiej oceny chropowatości służą tabliczki „Elcometer 125”, które dobiera się w zależności od wykorzystywanego ścierniwa (pomiar zgodny z ASTM D 4417-A; ISO 8503-1; ISO 8503-2).
Techniki natryskiwania cieplnego
Spośród technik natryskiwania cieplnego najczęściej stosowane są natryskiwanie płomieniowe, łukowe, plazmowe i naddźwiękowe HVOF.
Natryskiwanie płomieniowe jest procesem, w którym materiał powłokowy w postaci proszku, pręta, żyłki lub drutu zostaje stopiony w płomieniu gazu palnego z tlenem i nanoszony na natryskiwaną powierzchnię poprzez tylko gazy spalinowe, lub dodatkowy gaz rozpylający, np. sprężone powietrze.
Natryskiwanie płomieniowe jest najprostszą spośród wymienionych technik, która bardzo dobrze sprawdza się w szybkim i tanim natryskiwaniu warstw antykorozyjnych, ale także natryskiwaniu innych materiałów. Prędkość cząstek tworzących warstwę wynosi kilkadziesiąt metrów na sekundę, temperatura w palniku osiąga około 3000°C. Sprzęt do natryskiwania płomieniowego jest najmniej kosztowny i może mieć bardzo duże wydajności. Cena naniesienia warstwy jest tu nieco wyższa od ceny naniesienia warstw natryskiwaniem łukowym. System Mark 73 firmy Metallisation wykorzystujący druty natryskuje do 50 kg cynku na godzinę, co odpowiada około 45 m2 powierzchni pokrytej w ciągu godziny warstwą o grubości 100µm.
Komentarze (0)