• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(34)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 5


    Tab. 3 Parametry pracy systemu ARC140

    Systemy łukowe Metalisation są niezwykle proste w obsłudze, ich konserwacja jest niekłopotliwa. Części zużywające się systemu to miedziane prowadniki drutu i kapturek sprężonego powietrza znajdujące się w dyszy pistoletu.

    Natryskiwanie plazmowe


    Natryskiwaniem plazmowym nanosi się zwykle warstwy ceramiki, materiałów trudnotopliwych i kompozytów o bardzo dobrych właściwościach stosowane głównie w przemyśle energetycznym, chemicznym i lotniczym. Eksploatacja systemu i sam system są znacznie droższe niż systemy do natryskiwania łukowego czy płomieniowego. System musi być wyposażony w układ wodnego chłodzenia palnika. Materiał zwykle w formie proszku jest podawany do palnika plazmowego, w którym dochodzi do wyładowania łukowego w argonie. Temperatura w palniku osiąga około 14000K. Palnik jest zasilany argonem, ponieważ gaz ten ułatwia wytworzenie plazmy, często z domieszką gazu cząsteczkowego: wodoru lub azotu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Natryskiwanie plazmowe pozwala na naniesienie warstw z materiałów trudnotopliwych takich jak np. tlenek cyrkonu czy wolfram. Naniesione warstwy są mają bardzo dobrą adhezję, są gęste, a w związku z wykorzystaniem argonu, który jest gazem szlachetnym są czyste chemicznie.

    Systemy do natryskiwania plazmowego wyposażone są zwykle w następujące elementy: palnik, podajnik proszku, zasilacz i układ chłodzenia. System do natryskiwania plazmowego Metallisation PS50M wyposażono w zasilacz pracujący z maksymalną mocą 50kW przy prądzie 1000A. Konstrukcja palnika pozwala na wtrysk proszku w różnych punktach. Podajnik proszku pozwala na bardzo dokładną kontrolę ilości podawanego materiału, może być połączony na zasadzie sprzężenia zwrotnego z układem kontrolującym ilość podawanego materiału.

    Elementy systemu współpracują ze sobą za pośrednictwem osobnej jednostki kontroli procesu. Układy chłodzące, w które musi być zaopatrzony system, projektuje się i dobiera specjalnie do potrzeb klienta.

    Natryskiwanie naddźwiękowe (HVOF)


    Natryskiwanie naddźwiękowe (HVOF) jest zbliżone do natryskiwania płomieniowego. Różnica polega na spalaniu mieszanki tlenu i paliwa w komorze połączonej zwykle z długą „lufą”, w której gazy, wraz z nanoszonym materiałem w formie proszku osiągają bardzo wysoką prędkość 600-1000m/s (prędkość dźwięku w powietrzu wynosi 343 m/s). Lufa musi być aktywnie chłodzona, system do natryskiwania naddźwiękowego musi być wyposażony w dodatkowy układ chłodzenia. Warstwy naniesione HVOF są gęste i bardzo dobrze przylegają do podłoża. Ponieważ materiał jest rozpędzany do dużych prędkości, nie musi być mocno rozgrzany, żeby uformować warstwę. Niższa temperatura procesu ogranicza utlenianie materiału podczas nanoszenia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...