Z oceny skutków zastosowania poszczególnych mechanicznych metod, z wyjątkiem obróbki strumieniowo-ściernej wynika, że są to metody pracochłonne, niskojakościowe i głównie o charakterze operacji wstępnych. Mogą powodować zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzkiego (hałas, zapylenie). Jednak ze względu na swoją prostotę, niewielkie koszty narzędzi, znajdują względnie szerokie zastosowanie, szczególnie tam, gdzie wymagania jakościowe nie są zbyt wysokie.
Obecnie spośród metod mechanicznego przygotowania powierzchni najbardziej wydajną i ekonomicznie opłacalną jest obróbka strumieniowo-ścierna.
Wybór metody przygotowania i wymaganego stopnia przygotowania określonej powierzchni zależy od:
Tablica 1. Porównanie kosztów strumieniowo-ściernej obróbki wirnikowej i pneumatycznej [1]
Strumieniowo-ścierna obróbka wirnikowa jest obecnie najbardziej wydajną (rzędu 100-1.000 m2/h) i najekonomiczniejszą mechaniczną metodą oczyszczania powierzchni metalowych. Jest to prosty proces, realizowany wyłącznie w zamkniętym obiegu ścierniwa, który charakteryzuje się tym, że ścierniwo po wykonaniu pracy skrawania jest transportowane (bez przerywania procesu) do elementu wyrzucającego ziarna ścierne. Obróbka wirnikowa jest ekonomiczna w zastosowaniu do czyszczenia wyrobów hutniczych, prostych konstrukcji spawanych i odlewów. Jednak w przypadku oczyszczania wyrobów o skomplikowanych kształtach występuje konieczność ręcznego pneumatycznego doczyszczania. Oczywiście, operacja ta podnosi koszty oczyszczania wyrobu. Podstawową zaletą obróbki wirnikowej jest możliwość uzyskania wysokiej wydajności czyszczenia przy stosunkowo małym zużyciu energii elektrycznej. Na przykład wydajność czyszczenia rzędu 170 m2/h można uzyskać po zainstalowaniu mocy około 15 kW [1]. Uzyskanie tej wydajności czyszczenia wymaga doprowadzenia do koła rzutowego ścierniwa metalowego w ilości 218 kg/min. Przytoczone w tablicy 1 dane potwierdzają duże różnice w wydajności czyszczenia, ilości wymaganego ścierniwa, mocy zainstalowanej i kosztów pomiędzy obróbką wirnikową i pneumatyczną. Przekonywującym dowodem większej opłacalności obróbki wirnikowej niż pneumatycznej jest fakt, że oczyszczanie za pomocą dyszy o średnicy 12,5 mmzasilanej sprężonym powietrzem o ciśnieniu 0,56 MPa w ilości około 8,5 m3/min wymaga zainstalowania mocy rzędu 56 k [1]. Ilość wyrzucanego z dyszy ścierniwa metalowego wynosi 27,2 kg/min. Z porównania wskaźników opłacalności (m2/h x kW) obu odmian obróbki wynika, że obróbka pneumatyczna jest prawie trzydziestokrotnie droższa od obróbki wirnikowej.
Komentarze (0)