• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 4 z 8

  • powierzchnie stalowe wymagają szczególnej dbałości, o ile planujemy eksploatację powłok w warunkach atmosferycznych. Wskazane jest stosowanie powłok cynkowych jako podkład pod powłoki proszkowe lub zestawów malarskich o podwyższonej odporności. Powłoki fosforanowe jako przygotowanie na warunki atmosferyczne to za mało.

  • ze względu na bardzo istotny wpływ przygotowania powierzchni na jakość i trwałość powłok proszkowych zastosowanie konkretnych metod i środków wymaga konsultacji ze strony dostawców. Dlatego też należy unikać przypadkowych ofert na rzecz stałej współpracy z rzetelnymi firmami. Podchodząc do sprawy statystycznie, większość wad gotowych powłok proszkowych ma swoje korzenie w złym przygotowaniu powierzchni.

    5. Napylanie farb proszkowych


    Elektrostatyczne napylanie farb proszkowych jest realizowane za pomocą dwóch metod: wspomaganej wysokim napięciem (Korona) i trybostatycznej (Tribo). Obie wykorzystują właściwości dielektryczne farb, lecz w inny sposób. Ten fakt ma wiele dalszych konsekwencji. Przekładają się one różnice i ograniczenia w stosowaniu. Podchodząc do problemu skrótowo należy pamiętać że:

  • Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    obie metody napylania istnieją równolegle, mają zalety, wady i żadna z nich nie jest w pełni uniwersalna. Opowieści o wyższości jednej z metod, to głównie zabiegi marketingowe sprzedawców sprzętu do malowania.

  • sprzęt aplikacyjny napięciowy (Korona) daje szerszą możliwość kontroli procesu napylania. Dotyczy to zarówno grubości powłoki, jak i dostosowania procesu do kształtu pokrywanego detalu.

  • sprzęt aplikacyjny Tribo pozwala na łatwiejsze pokrywanie wielu elementów o skomplikowanych kształtach, tam gdzie istnieją problemy z efektem klatki Faradaya.

  • Jeżeli planujemy napylanie farb o specjalnych efektach, szczególnie farby zawierające pigment metaliczny, powinniśmy stosować sprzęt napięciowy (Korona). Dostosowywanie farb metalicznych do aplikacji Tribo jest kompromisem, który jest wywołany potrzebą rynku.

  • Powłoki wykonywane sprzętem napięciowym (Korona) i Tribo zawsze różnią się od siebie. W przypadku farb kryjących w kolorach RAL różnice mogą być nie tak duże, lecz w przypadku farb o specjalnych efektach są bardzo widoczne.

  • Wybór sposobu napylania farb proszkowych powinien być poprzedzony analizą techniczną i ekonomiczną. Obie metody mają szeroki zakres stosowania gdzie mogą być wykorzystywane zamiennie.

  • Wybór sprzętu na napylania farb, to decyzja na lata. Dlatego też powinien być dobrze przemyślany.

  • Wpływ rodzaju i poprawności napylania farb proszkowych na jakość gotowej powłoki jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania. Popełniane najczęściej błędy są spowodowane brakiem kontroli grubości napylanych powłok, złym podawaniem farby, czy jej niewłaściwym ładowaniem. Uzyskanie jednak pełnej powtarzalności napylania powłok proszkowych o dobrej jakości jest niemożliwe bez profesjonalnego sprzętu aplikacyjnego i wsparcia technicznego ze strony dostawcy urządzeń. Poza tym nawet najlepszy sprzęt źle, bądź zbyt rzadko serwisowany będzie źródłem wad napylanych powłok.

  • Komentarze (4)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ tropks 4 7 miesięcy temu A jak to widzicie - http://easca.pl/... ? Polecam regularnie czytać branżowe serwisy, bo można z tego wyciągnąć wiele wniosków. Kwestia jedynie taka, co dokładnie was interesuje.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Łukasz 3 ponad rok temuocena: 33%  Polecam firmę Art-trans ze Słupna. To prawdziwi fachowcy w zakresie piaskowanie i malowania proszkowego www.art-trans.net...
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Neverland 2 ponad rok temuocena: 25%  Pamiętajmy - najpierw piaskowanie, później lakierowanie. Bez piaskowania powłoki nie wyglądają dobrze i mają kiepską trwałość. Jak już musimy coś polakierować, to powierzmy to profesjonalistom. Polecam Stelco z Krakowa-Libertowa. Na stronie firmowej można znaleźć wiele cennych artykułów i informacji o malowaniu proszkowym, wadach i zaletach tej metody oraz piaskowaniu.
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Neverland 1 ponad rok temuocena: 17%  Pamiętajmy - najpierw piaskowanie, później lakierowanie. Bez piaskowania powłoki nie wyglądają dobrze i mają kiepską trwałość. Jak już musimy coś polakierować, to powierzmy to profesjonalistom. Polecam Stelco z Krakowa-Libertowa. Na stronie firmowej można znaleźć wiele cennych artykułów i informacji o malowaniu proszkowym, wadach i zaletach tej metody oraz piaskowaniu.
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji