• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(47)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.05.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

    Aby zyskać pełną kontrolę na prędkość cząsteczek proszku w strefie lakierowania potrzebne było uzyskanie możliwości dostarczenia proszku do aplikacji z minimalną ilością sprężonego powietrza. Udało się to dzięki zastosowaniu pompy typu HDLV – Rys. 4.

    415027.jpg

    Aby nie wchodzić w zbyt szczegółowe dane technologii pracy nowych pomp, wystarczy wyobrazić sobie silnik dwusuwowy. Dwa cylindry pracujące w przeciw-fazach. Tylko zamiast poruszania cylindrami silnika, zawory „pompują” cząsteczki proszku z minimalną ilością powietrza. Jednocześnie, co najważniejsze, nie ma żadnych ruchomych części mających styczność z proszkiem i mogących zostać zablokowane przez jego cząsteczki. Proszek wymaga tylko minimalnej fluidyzacji i zostaje wciągnięty przez próżnię do jednego z tłoków pompy. Następnie jest „przepychany” do węża proszkowego w postaci ciągłego strumienia z bardzo niewielką ilością powietrza.

    Dodatkowo inny jest również wąż proszkowy. Brak powietrza wyeliminował konieczność użycia typowych węży proszkowych. Wysoka i jednolita objętość proszku (do 400 gr./min.) dostarczana jest do pistoletu za pomocą węża o wewnętrznej średnicy: 6mm.

    W technologii HDLV stosunek ilości proszku do powietrza jest wielokrotnie wyższy niż w zastosowaniu pomp tradycyjnych. W celu zwiększenia ilości dostarczanego proszku nie zwiększamy ilości powietrza tylko zwiększamy ilość cykli pompy. Z tego powodu, krzywa pompy HDLV jest liniowa i stosunek ilości proszku do powietrza nie zmienia się z wydajnością.

    A co z kształtem i wielkością chmury proszku w strefie lakierowania? Jeżeli udało nam się dostarczyć proszek do pistoletu bez powietrza, to jak utworzyć odpowiednią chmurę proszku, utrzymując wciąż niewielką ilość sprężonego powietrza?

    Aby w pełni wykorzystać przewagę nowej generacji pomp, firma Nordson stworzyła najnowszą generację aplikacji – Prodigy.

    Oprócz nowej pompy HDLV, systemy typu Prodigy posiadają dodatkowe zalety:

    - Nowatorskie dysze pozwalające na stworzenie właściwego rodzaju chmurę proszku przy minimalnej ilości powietrza;

    - Nowy projekt pistoletu umożliwia kontrolę ilości powietrza tworzącego chmurę proszkową i dostarczanego bezpośrednio do dyszy aplikacji.

    Rys. 5. pokazuje typowy zestaw aplikacji typu Prodigy. Powietrze umożliwiające nam kontrolę kształtu i prędkości chmury lakieru proszkowego dostarczane jest do samej końcówki dyszy pistoletu.

    415028.jpg

    Jak już wspomniałem, nowa technologia pozwala nam kontrolować parametry chmury lakieru, zupełnie niezależnie od systemu dostarczania proszku. Wyjątkowo delikatna chmura osiągana jest dzięki znacznie mniejszej ilości sprężonego powietrza w porównaniu z tradycyjną metodą pomp eżektorowych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...