• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 5

    Odnośnie funkcjonowania oczyszczarki pneumatycznej pracującym w otwartym lub zamkniętym obiegu ścierniwa wymaga się:

  • (§ 8.2) - "Niedopuszczalne jest stosowanie urządzeń do strumieniowo-ściernego czyszczenia powierzchni nie wyposażonych w system umożliwiający zamknięcie wypływu ścierniwa z dyszy roboczej, bezpośrednio przez pracownika wykonującego proces czyszczenia".

  • (§ 8.3) "System ten, o którym mowa w ustępie 2, powinien być tak skonstruowany, aby w razie wypuszczenia z rąk pracownika dyszy roboczej nastąpiło niezwłoczne zamknięcie dopływu ścierniwa do dyszy".

    Niezwłoczne zamknięcie dopływu ścierniwa do dyszy oznacza jego zadziałanie w ciągu 1 do 2 s, a nie jak w powszechnie stosowanych rozwiązaniach po ok. 15 s.

    Stare oczyszczarki w tym też bardzo w Polsce popularne APR-600 i ich odmiany nie posiadają takiego systemu sterowania. W tym celu niektóre firmy (np. SciTeeX z W-wy) oferuje ich modernizację połączoną z remontem oczyszczarki.

  • Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    (§ 9.1) "Pracownicy obsługujący urządzenia przeznaczone do czyszczenia powierzchni, zainstalowane w komorach roboczych, powinni być asekurowani przez jednego pracownika znajdującego się na zewnątrz komory roboczej".

  • (§ 9.4) "Komora robocza powinna być wyposażona w świetlny sygnalizator zagrożeń bezpieczeństwa oraz awaryjny wyłącznik urządzeń. Drzwi wejściowe do komory roboczej powinny być otwierane dopiero po odpyleniu jej wnętrza".

  • (§ 9.5) "Wielokrotność wymiany powietrza w komorze roboczej powinna zapewnić dobrą widoczność oraz być zależna od:

    1) rodzaju czyszczonego materiału lub usuwanej powłoki malarskiej;


    2) ilości stanowisk pracy;


    3) rodzaju i ilości zużywanego ścierniwa".

    Stwierdzić należy, że w polskich przepisach lub polskich rozporządzeniach nie można znaleźć wymiernej odpowiedzi określającej prawidłowe parametry wentylacji komór śrutowniczych pneumatycznych.

    W Europie ogólnie przyjęte są zalecenia INRS. INRS jest instytucją badawczą, odpowiednikiem dawnego Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (aktualnie Państwowego Instytutu Badawczego). Dla przykładu CIOP (PIB) oraz INRS dokonują certyfikacji kasków piaskarzy według normy europejskiej EN 271.

    W wyniku szczegółowych badań komór śrutowniczych pneumatycznych przeprowadzonych przez INRS zostało opracowane zalecenie ED768 definiujące dokładnie dopuszczalne sposoby wentylowania komór śrutowniczych pneumatycznych oraz minimalny wydatek wentylacji.

    Zalecenie ED 768 określa stosownie następującego przeliczenia wentylacji w komorze śrutowniczej:

  • la wentylacji poziomej: Minimum 1.000 x S x W w m3/h,

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...