Przejdźmy natomiast do procesu przebiegającego w temperaturze cracking termicznego (około 750°), w wyniku prób przeprowadzonych przez firmę CEFLA Finishing: opracowano specjalny system rozkładu termicznego o nazwie TIF, o obniżonych kosztach eksploatacji i wpływie na środowisko znacznie mniej szkodliwym, niż procesy z użyciem katalizatora.
Proces oczyszczania spalin, który proponuje CEFLA polega na termo-destrukcji substancji organicznych w komorze spalania, gdzie utrzymywana jest stała temperatura robocza powyżej 720°C.
Strumień oczyszczanego powietrza przechodzi naprzemiennie i w ustalonym czasie przez dwa zbiorniki zawierające ceramiczne wypełnienie, które tworzą system zatrzymujący i odzyskujący magazynowaną energię termiczną. Innymi słowy ciepło, konieczne do ogrzania zanieczyszczonego powietrza aż do temperatury całkowitego utlenienia, jest "przesuwane" zamiennie pomiędzy dwoma wypełnieniami ceramicznymi, które umieszczono w zbiornikach (inwersja przepływu strumienia).
Zanieczyszczenia obecne w powietrzu, zaczynają utleniać się od chwili osiągnięcia temperatury samozapalenia i oddają "gratis" porcję energii termicznej w zależności od jej ilości oraz wartości opałowej. Z tego właśnie powodu uzyskujemy znaczne zmniejszenie zużycia paliwa pomocniczego, aý do zera przy osiŕgnićciu koncentracji zanieczyszczajŕcej substancji okoůo 2 g/mł.Gazowy strumień, z zanieczyszczeniem organicznym już w fazie utleniania (a więc oczyszczania) przechodzi do komory spalania gdzie, w przypadku zbyt niskiej temperatury specjalny system dostarczy energię termiczną potrzebną do całkowitego przekształcenia obecnych substancji organicznych.
Ogromną zaletą jest przede wszystkim ograniczenie zużycia paliwa pomocniczego: jest to uzależnione od stopnia zanieczyszczenia spalin i docelowo schodzi do zera, jak już wspomniano powyżej, sprawiając, iż sprawność cieplna instalacji przekracza 93% w związku z działaniem systemu odzysku ciepła na zasadzie bezpośredniej wymiany. Ponad to system gwarantuje znikomy wpływ na środowisko, związany z niepożądanymi produktami ubocznymi spalania (NOx cieplne i COx).
Próby i pomiary wykonane przez różne niezależne, specjalistyczne laboratoria chemiczne wykazały, że emisja gazów wydalanych do atmosfery przez spalarnię TIF CEFLA zawiera pozostałości C.O.V. w ilości całkowitej mniejszej niż 2% w stosunku do ilości zanieczyszczeń na wejściu.Kluczowym punktem jest fakt, że oczyszczalnia, związana ściśle z fazami produkcji, w żaden sposób nie powinna wpływać na jakość gotowych wyrobów; w związku z tym najważniejszym okazuje się system kontroli strumienia wydalanych gazów.
Komentarze (0)