• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

  • kobiety w ciąży i w okresie macierzyństwa,

  • pracowników, którym brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,

  • członków rady pracowniczej w przedsiębiorstwie państwowym,

  • kobiety przebywające na urlopach wychowawczych,

  • członków zarządu zakładowej organizacji związkowej.

    W przypadku tych osób Sąd Pracy powinien zawsze stosować się do zgłaszanych w pozwie roszczeń. Chyba, że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe z tytułu np. ogłoszenia likwidacji czy upadłości pracodawcy. W takim przypadku Sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

    Odszkodowanie za niezgodne z prawem czy nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę przysługuje pracownikom w wysokości jego wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Nie może być jednak niższe niż wynagrodzenie za przysługujący pracownikowi okres wypowiedzenia. Przy obliczaniu wysokości należnego pracownikowi odszkodowania stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jeżeli układ zbiorowy pracy lub regulamin pracy wprowadza dla określonej grupy pracowników dłuższe okresy wypowiedzenia niż ustawowe, to odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za pracę za okres wypowiedzenia ustanowiony układem zbiorowym pracy lub regulaminem pracy.

    Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas określony, co w dzisiejszej rzeczywistości zdarza się bardzo często. Zgodnie z art. 50 Kodeksu pracy pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. W przypadku naruszającego prawo wypowiedzenia tych umów, przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 04.03.1999 r. (I PKN 607/98), wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony niezgodnie z przepisami o wypowiadaniu tych umów nie stwarza po stronie pracownika roszczenia o uznanie tego wypowiedzenia za nieuzasadnione, ani o przywrócenie do pracy. Powinni o tym pamiętać pracownicy zatrudniani na czas określony, bo w praktyce domagają się w Sądach pracy nieuzasadnionych roszczeń.

    Wysokość odszkodowania


    W przypadku wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. W przypadku pozostałych umów terminowych odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowy miały trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące. Jest to maksymalny okres, za jaki Sąd może zasądzić odszkodowanie. Przy obliczaniu przysługującego pracownikowi odszkodowania stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przepisy ograniczając skutki niezgodnego z prawem wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy jedynie do odszkodowania nie mają jednak zastosowania w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownice w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Pracownica taka może wybrać między roszczeniem o powrót do pracy a roszczeniem odszkodowawczym. Jeżeli wybierze odszkodowanie, powinno ono być wypłacone za cały okres, do jakiego miała trwać wadliwie rozwiązana umowa o pracę.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...