• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    Ponadto zgodnie z art. 51 § 2 Kodeksu pracy pracownikowi, a któremu przyznano odszkodowanie wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

    Odszkodowanie za rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia


    Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie przysługuje roszczenie:

  • o odszkodowanie,

  • o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

    Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu pracy o przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka Sąd pracy. W tym wypadku nie ma znaczenia rodzaj umowy wiążącej pracownika z pracodawcą. Inaczej bowiem niż to jest w przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, kiedy to możliwość przywrócenia do pracy zarezerwowaną tylko dla pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony pracownik, z którym sposób niezgodny z prawem rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia może żądać przywrócenia do pracy bez względu na rodzaj umowy. W myśl art. 58 Kodeksu pracy odszkodowanie w tym przypadku przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia odszkodowanie staje się wymagalne najpóźniej w dniu, w którym Sąd orzeka o jego zasądzeniu. Podobnie jak wyżej tak i tu przy obliczaniu należnego pracownikowi odszkodowania stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego na niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Odszkodowanie za naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika


    Zgodnie z art. 551 Kodeksu pracy, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, ten ostatni może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. W praktyce najczęściej mamy do czynienia z brakiem wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia za pracę lub jego notorycznym opóźnianiem. Pracownikowi w takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa była zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, za 2 tygodnie. Przy obliczaniu tego odszkodowania stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Gdy zaś odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni, stanowi ono połowę miesięcznej kwoty wynagrodzenia obliczonego jako ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

    Przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania jest wina umyślna i nieumyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Zgodnie z orzeczeniami Sądów pracy, pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia, m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 04.04.2000 r. I PKN 516/99. Jest to o tyle istotne, gdy w dzisiejszej rzeczywistości sytuacje wyżej opisane zdarzają się bardzo często.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...