
Gdy pracownik narażony jest na działanie preparatów rakotwórczych
Rozporządzenie Dz.U.Nr 280 poz. 2771 z 1 grudnia 2004 r. – w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy - dotyczy używanych w firmie substancji, preparatów rakotwórczych lub mutagennych. Stosując je, musimy przestrzegać danego przepisu, który postaram się Państwu przybliżyć.
O czym bezwzględnie musimy pamiętać i co powinniśmy wiedzieć?
1. Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym jest obowiązany do wykonywa ich pomiarów, które to wykonuje:
- co najmniej raz na 3 miesiące, jeżeli w ostatnio przeprowadzonym badaniu stężenie czynnika było > 0,5 NDS,
- co najmniej raz na 6 miesięcy, jeżeli w ostatnio przeprowadzonym badaniu stężenie czynnika było powyżej 0,1 do 0.5 NDS,- jeżeli wprowadzono zmiany w warunkach występowania tego czynnika.
Podstawowa zasada przy kontakcie z preparatem rakotwórczym lub mutagennym: nie jeść, nie pić, nie palić w pomieszczeniach pracy z preparatem. Myć ręce przed jedzeniem. Myć ręce przed przerwami i na koniec pracy.
2. Wykaz procesów technologicznych i prac, w których substancje, preparaty lub czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym są stosowane, np.:
- proces obróbki detali przed malowaniem proszkowym, gdzie preparat jest stosowany do procesu obróbki powierzchni, jako jeden z etapów mycia (np. chromianowanie, pasywacja),
- dane preparaty są stosowane, ponieważ (np.):
a) zapewniają znakomite odporności korozyjne,
b) zapewniają bardzo dobrą przyczepność powłoki lakierniczej,c) mogą być stosowane do obróbki szerokiego zakresu metali i ich stopów,
d) nie wymagają długiego czasu reakcji,
e) pracują w niskich temperaturach.
- wykaz stanowisk mających kontakt z preparatami rakotwórczymi (np. lakiernia proszkowa to: pracownik obróbki detali przed malowaniem, magazynier, osoba wykonująca analizy kąpieli),
- określić dokładnie ilu pracowników pracuje w narażeniu, ich płeć, zajmowane stanowisko.
- wykaz czynników rakotwórczych będących składnikami preparatów, to np.:
a) tlenek chromu (VI) (bezwodnik chromowy),
b) chromiany,
c) kwas chromowy.
Podać dokładnie ewentualny kontakt pracownika z wymienionymi składnikami preparatów (przez drogi oddechowe lub w przypadku rozlania przez skórę) i określić sposób obróbki.
- przykładowo podjęte środki i działania ograniczające poziom narażenia: