
9. Pracodawca informuje na bieżąco pracowników lub ich przedstawicieli o narażeniu na substancje, preparaty, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, a w przypadku awarii i innych zakłóceń o przyczynach powstałego narażenia oraz o środkach zapobiegawczych.
10. Pracodawca, na wniosek lekarza, jest obowiązany zlecić prowadzenie biologicznego monitorowania narażenia na substancje, preparaty, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym oraz zastosowanie innych metod umożliwiających wykrycie wczesnych skutków tego narażenia.
11. W przypadku rozpoznania lub podejrzenia u pracownika zmian w stanie zdrowia pracodawca, na wniosek lekarza, jest obowiązany zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań stanu zdrowia innych pracowników narażonych w podobny sposób, dokonać weryfikacji uprzedniej oceny narażenia zawodowego, a w razie potrzeby zastosować odpowiednie dodatkowe środki zapobiegawcze.
12. Firma powinna posiadać:- instrukcje postępowania na wypadek pożaru lub niezamierzonego uwolnienia do środowiska preparatu rakotwórczego lub mutagennego,
- środki ochrony indywidualnej, higieny oraz informacje toksykologiczne o preparacie rakotwórczym lub mutagennym,
- instrukcje postępowania z preparatem rakotwórczym lub mutagennym,
- instrukcje magazynowania preparatu rakotwórczego lub mutagennego.
13. Należy także pamiętać o:
- sporządzaniu ryzyka zawodowego,
- oznaczeniu strefy występowania czynników rakotwórczych w miejscu pracy,
- szkoleniu BHP, chemicznym.
Małgorzata Pekról
Firma Ewa Mendel