Proces fosforanowania cynkowego dla przemysłu motoryzacyjnego składa się z co najmniej 7 etapów, spośród których mamy aż 4 strefy kąpieli aktywnych. W technologii TecTalis mamy tylko dwie strefy aktywne: odtłuszczanie i obróbkę konwersyjną. Znacznie upraszcza to kontrolę procesu, zmniejsza ilość mierzonych parametrów. Proces jest łatwy do prowadzenia i zapewnia wysoką stabilną jakość.
Ford Twin Cities
Jakość
Proces TecTalis spełnia aktualne wymagania przemysłu samochodowego w zakresie odporności korozyjnej dla karoserii i części lakierowanych: FORD APGE,GM 9540P, Volvo VIC, PSA TCAC, 1000 h Salt Spray, VDA 10 cycles, CASS, Filiform, SAE Low T impact. Jakość została potwierdzona w wielokrotnych testach laboratoryjnych i produkcyjnych. Powłoka - mimo bardzo niewielkiej grubości 20-50 nm - jest widzialna, co pozwala pośrednio kontrolować proces. Podstawą do kontroli kąpieli TecTalis jest pomiar pH. Dodatkowo mierzone są dwa składniki procesu. Dzięki temu możliwa jest automatyzacja procesu kontroli i dozowania. Częścią opracowanej technologii jest system kontrolny monitorujący proces, jego parametry oraz sterujący dozowaniem preparatów. System zapewnia stabilność procesu i jego pełną kontrolę, dając gwarancję utrzymania stabilnej jakości. Pod względem wymagań technicznych TecTalis dorównuje procesowi fosforanowania cynkowego z pasywacją, przewyższając go jednocześnie pod względem łatwości kontroli, pracochłonności oraz stabilności.
Ekologia
Z procesem fosforanowania cynkowego wiąże się wiele trudnych zagadnień środowiskowych. Wody popłuczne z procesu fosforanowania zawierają metale ciężkie: cynk i nikiel, a także fosforany i wymagają właściwie prowadzonej obróbki ścieków. Dodatkowym problemem jest powstający szlam. Zawiera on metale ciężkie i musi być właściwie utylizowany. Szlam też przysparza wielu problemów osiadając na elementach linii fosforanowania, zatykając rurociągi, dysze oraz wymienniki ciepła. Jego usuwanie chemiczne powoduje powstanie dodatkowej ilości ścieków niebezpiecznych dla środowiska. Technologia TecTalis zapewnia obróbkę konwersyjną w procesie bez fosforanów oraz metali ciężkich. Ilość powstałego szlamu jest zredukowana znacznie powyżej 90 proc. Szlam powstaje tylko w trakcie obróbki powierzchni stalowych i żeliwnych w ilości zaledwie około 0,1g/m2. Podczas obróbki powierzchni ocynkowanych oraz aluminiowych szlam nie powstaje. Powstająca w procesie niewielka ilość osadu nie osadza się na ściankach zbiornika ani na instalacji. Jeśli jest to potrzebne, osad jest łatwy do usunięcia przy pomocy wody pod ciśnieniem. Ponieważ powłoka ma zaledwie kilkadziesiąt nanometrów grubości, nie ma możliwości, aby szlam był wbudowywany w strukturę powłoki, tak jak się to czasami dzieje w procesie fosforanowania cynkowego. Wody popłuczne poprzez zastosowanie systemu kaskad oraz prostego układu do sedymentacji mogą być zawracane do stacji wytwarzającej wodę demineralizowaną. Dzięki takim prostym rozwiązaniom cały proces charakteryzuje się wyjątkową oszczędnością wody i niewielką ilością powstających ścieków. Ich obróbka jest bardzo prosta i ogranicza się do dodania chlorku żelaza a następnie mleka wapiennego, aby ponieść pH do wartości powyżej 8,5. Ważna jest także możliwość znaczącego obniżenia ilości zużywanej wody oraz możliwość użytkowania większości wody w obiegu zamkniętym, gdzie wody z płukań są filtrowane i zawracane na stację wytwarzającą wodę demineralizowaną.
Koszty procesu
Technologia TecTalis została tak opracowana, aby możliwe było obniżenie istniejących kosztów przygotowania powierzchni. Mniejsza pracochłonność, oszczędności na powstających odpadach, energii oraz mediach niezbędnych do procesu sprawiają, że całkowite koszty mogą być niższe nawet o kilkanaście procent. Zostało to potwierdzone dotychczasowymi wdrożeniami. Dodatkowym bodźcem są rosnące ceny fosforanów oraz produktów pochodnych, w tym i fosforanowania cynkowego. Ceny surowców od końca 2007 roku podniosły się o kilkaset procent. Jednocześnie rosnące zapotrzebowanie przemysłu rolniczego na fosforany nie zapowiada spadku tych cen. Dlatego ceny tradycyjnych technologii będą rosły w najbliższej przyszłości. Ratunkiem przed rosnącymi kosztami jest zmiana technologii na TecTalis.
Nowe inwestycje
TecTalis oferuje krótszy i prostszy proces przygotowania powierzchni. Nowe linie mogą być krótsze. Niewymagane jest też wyposażenie ogrzewania oraz do usuwania szlamu w wanny fosforanowania, cała linia jest więc tańsza. Jednocześnie możliwe jest osiągnięcie wyższej wydajności przy krótszej linii poprzez skrócenie czasu obróbki konwersyjnej z 3 minut do kilkudziesięciu sekund. Wprowadzając technologię TecTalis można ubiegać się także o fundusze z Unii Europejskiej na innowacje a także na inwestycje proekologiczne. Zainteresowanie przemysłu motoryzacyjnego jest bardzo duże, wprowadzenie nowej technologii daje możliwości znacznych oszczędności. Część dostawców musi jeszcze poczekać na zatwierdzenie procesu przez wielkie koncerny samochodowe. Część już prowadzi intensywne prace nad jego wdrożeniem. Wiadomo, że najbliższe lata przyniosą spore zmiany w tej dziedzinie.
dr inż. Sławomir Sobczak
Henkel Polska Sp. z o.o.
Henkel Adhesive Automotive
kom. +48-(0)-601-83-89-82
email: slawomir.sobczak@pl.henkel.com
Komentarze (0)