
Eisenmann przedstawia metodę elektrostatycznego wychwytywania mgły lakierniczej
Zwiększenie skuteczności, oszczędzanie energii i unikanie emisji CO2:
są to dzisiejsze strategie dla długotrwałej produkcji prowadzonej z sukcesem – szczególnie w trudnych czasach. E-SCRUB jest metodą elektrostatycznego wychwytywania mgły lakierniczej (przetrysków lakierów), która dokładnie te strategie wdraża w praktyce.
System filtrowania, który chroni środowisko i zasoby naturalne, obniża koszty zakładowe, solidny, pewny i prosty w obsłudze umożliwia także bezproblemową przebudowę istniejących urządzeń. - Mam przyjemność powiedzieć, że osiągnęliśmy te cele przy pomocy E-SCRUBA i możemy zaoferować naszym klientom wysoce efektywne, korzystne dla środowiska i ekonomiczne rozwiązanie dla ich lakierni - mówi dr Kersten Christoph Link, szef biura technicznego firmy EISENMANN AG.
Prezentacja E-SCRUBA.
Podstawowa zasada funkcjonowania E-SCRUBA
Przy pomocy E-SCRUBA, powietrze w kabinie natryskowej jest specjalnie przeprowadzane tak, aby skierować nadmiar mgły lakierniczej powstającej w procesie lakierowania, poprzez powierzchnie spływowe (patrz rys. /2/) i kanały, do nowej płuczki elektrostatycznej. Część mgły lakierniczej wiązana jest już w kąpieli rozdzielającej na powierzchniach kanału odciągowego powietrza. Kąpiel przenosi cząstki lakieru do dolnego pojemnika zbiorczego. Większość mgły lakierniczej kierowana jest, w dolnym zakończeniu kanału odciągowego, do tzw. modułu separatora. Te wysoko napięciowe moduły wyposażone są w pozytywnie naładowane płyty osadcze wychwytujące cząstki lakieru, które są również przemywane kąpielą rozdzielającą układu cyrkulacyjnego /5/. Wewnątrz modułu /6/, pomiędzy płytami osadczymi, umiejscowione są poziomo druty wysokiego napięcia. Cząstki lakieru w strumieniu powietrza naładowują się negatywnie i są przyciągane przez płyty osadcze. Osadzony tu lakier jest wiązany, rozładowywany i spływa do umieszczonego poniżej zbiornika kąpieli rozdzielającej /4/. Z powodu składu chemicznego kąpieli rozdzielającej, cząstki lakieru wiążą się w trwałe aglomeraty, które mogą być w prosty sposób oddzielone i unieszkodliwione.
/1/ - kabina natryskowa
/2/ - mgła lakiernicza
/3/ - powierzchnie spływowe z kąpielą rozdzielającą
/4/ - zbiornik kąpieli rozdzielającej
/5/ - układ cyrkulacyjny kąpieli rozdzielającej
/6/ - wysokie napięcie – moduł separatora
/7/ - generator wysokiego napięcia
/8/ - kanał odlotowy powietrza
Wydajny energetycznie i chroniący środowisko