• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(37)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    ponad rok temu  01.09.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Właściwe ciśnienie w sieci sprężonego powietrza ma znaczący wpływ na efektywne wykorzystanie systemu.

    Nawet małe zmiany ciśnienia mają tu często bardzo duże znaczenie

    W codziennej praktyce możemy się często spotkać z następującą sytuacją: podczas niskiego zużycia sprężonego powietrza zespół przygotowania powietrza (jak filtry, reduktory czy odstojniki) znajduje się pod ciśnieniem 6,1 bar, natomiast zainstalowane za nim narzędzie pneumatyczne pod ciśnienie 6 bar (ciśnienie statyczne). Jednakże w trakcie pracy ciśnienie mierzone przed narzędziem pneumatycznym gwałtownie spada (ciśnienie dynamiczne).

    Spadek ciśnienia na narzędziu - co robić?


    W rozpatrywanym przypadku następuje spadek o 2 bary, co oznacza, że narzędzie pneumatyczne pracuje na ciśnieniu 4 bar (zamiast 6 bar), a przez to wykorzystuje zaledwie 54% swojej mocy - pracuje nieefektywnie.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przyczyny tego stanu można usunąć w bardzo prosty sposób:

  • zbyt mała średnica przyłącza - zastosować szybkozłączkę o większej przepustowości - średnicy wewnętrznej,

  • źle ustawiony reduktor ciśnienia - bardziej otworzyć reduktor,

  • zbyt niskie ciśnienie w instalacji pneumatycznej - podwyższyć ciśnienie w sieci głównej lub zainstalować przewody o większej średnicy,

  • zbyt cienkie przyłącze elastyczne - zastosować grubszy przewód spiralny lub jeszcze lepiej - przewód prosty (o mniejszych oporach przepływu).

    Zastosowanie opisanych powyżej rozwiązań pozwoli na osiągnięcie optymalnego ciśnienia dynamicznego na narzędziu (w naszym przypadku 6 bar a nie 4 bary). Wówczas możliwe będzie osiągnięcie 100% mocy narzędzia pneumatycznego.

    Oszczędzanie energii - dzięki prawidłowej nastawie reduktora


    Reduktory ciśnienia mają większy wpływ na wydajność instalacji pneumatycznych, niż to się na ogół zakłada. W poniższym przykładzie system pneumatyczny zasilany jest sprężonym powietrzem o ciśnieniu od 8 do 10 bar. W miejscach poboru ciśnienie waha się na poziomie od 7,5 do 9,5 bar, a następnie reduktory ciśnienia obniżają je do 6 bar.

    W celu zaoszczędzenia energii ciśnienie w instalacji zostaje obniżone do poziomu 6,8-7 bar. W ten sposób w miejscach poboru ciśnienia w dalszym ciągu pozostaje 6,1 bar, jednak na narzędziach mamy jedynie 4 bar. Skutkiem tego jest zwiększenie czasu pracy, nieprawidłowe wyniki pracy z powodu zbyt niskiego ciśnienia dynamicznego na narzędziu oraz dłuższe okresy pracy sprężarek.

    Pożądany efekt oszczędnościowy można natomiast osiągnąć w prosty sposób nie tylko przez obniżenie ciśnienia w instalacji pneumatycznej, lecz również przez większe otwarcie reduktorów ciśnienia przy urządzeniach zasilanych sprężonym powietrzem - tak, aby uzyskać właściwe ciśnienie dynamiczne na narzędziu pneumatycznym.

    Podłączenie narzędzia przewodem spiralnym - ciśnienie statystyczne (przy zerowym poborze) - 6 bar. Spadek ciśnienia o 2 bary przy pracy narzędzia - spadek wydajności do 54%.

    Przewody spiralne pożerają energię: z tego względu należy raczej stosować węże proste

    Czyste marnotrawstwo energii: zbyt wysokie sprężanie, a następnie redukcja ciśnienia

    na urządzeniu odbiorczym

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...