• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    800073.jpg


    Fot. 2. Sterylne warunki w całym kompleksie urządzeń linii. Tutaj korytarz serwisowy przed kabiną lakieru twardopowłokowego.


    Ochrona przed pyłem zaczyna się jednak już wcześniej – bezpośrednio na produkcji. Zgodnie z zaleceniami firmy EISENMANN, detale opuszczające wtryskarkę transportowane są w tunelu na całym odcinku drogi, do stanowisk podawczych znajdujących się w strefie czystej.


    Najważniejsze aspekty procesu i urządzeń

    Zakres dostaw EISENMANNA obejmował głównie całkowicie klimatyzowaną linię lakierniczą wraz z techniką aplikacyjną i systemem zasilania lakierami. Do tego doszły urządzenia transportowo-obsługowe, a w szczególności system tzw. przenośników skidowych, składający się z wielu przenośników łańcuchowych, stołów obrotowo-podnośnych, podajników i dźwigników oraz kodowanych na stałe skidów (sań) z zawieszkami. Poza tym, wymagana przepisami instalacja do oczyszczania powietrza wylotowego i komfortowy system sterowania SPS oraz sterowanie komputerowe. Zakładana wydajność przy pracy w systemie trzyzmianowym to maks. 160 000 elementów na rok.

    800074.jpg


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot. 3. Przyrząd manipulacyjny (wiszący u góry) ułatwia załadunek elementów o wymiarach do 1.700 x 1.100 x 150 mm.


    W strefie podawczej (fot. 3) przyrząd manipulacyjny ułatwia zakładanie dość przestronnych elementów o dług. = maks. 1700 mm., szer. = maks. 1100 mm i wys. H (kształt wypukły) = maks. 150 mm na indywidualnie zaprojektowane i wykonane przez Webasto uchwyty, których filigranowa konstrukcja umożliwia dwustronne lakierowanie elementów. Pierwszą operacją jest dejonizacja elementów. Tuż po niej – patrz fot. 1 – następuje obustronne nałożenie lakieru podkładowego przez roboty, podsuszanie podkładu, obustronne nałożenie lakieru twardopowłokowego także przez roboty, podsuszanie lakieru twardopowłokowego oraz – po przetransportowaniu pionowym na wyższy poziom – suszenie elementów. Do kolejnych etapów: schładzania, zdejmowania z przenośników skidowych i kontroli jakościowej elementy są zawracane z powrotem na dolny poziom. W bezpośrednim sąsiedztwie lakierni znajduje się montaż końcowy dachów panoramicznych z poliwęglanu (fot. 4).

    800075.jpg


    Fot. 4. Poziom obróbczo-suszarkowy w obrębie hermetycznie wydzielonej linii, a przed nim strefa montażu końcowego.


    Strefy polewania i podsuszania, podobnie jak suszarka (oraz obudowana strefa schładzania) pracują energooszczędnie w układzie zamkniętego obiegu powietrza. W celu zastosowania dopalacza regeneratywnego RNV do oczyszczania powietrza wylotowego, podlegający oczyszczeniu strumień powietrza ulega zagęszczeniu (LZO).


    oprac. Andrzej Augustyn

    tel. kom. 0602 194 718

    Na podst. materiałów firmy EISENMANN

    Zdjęcia własne Webasto

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...