• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 4 z 5

  • bardzo dobrym ładowaniem się tribo

  • niską temperaturą utwardzania

  • ograniczoną odpornością na żółknięcie w piecach gazowych z grzaniem bezpośrednim

  • ograniczoną dostępnością farb o wysokim połysku (max ok. 90 wg ISO 2813 60o)

  • ze względu na wydzielanie się wody, przy napylanych grubszych warstwach (> ok. 140 µm) powstają wady powłoki szczególnie na cienkościennych podłożach

    Wykres minimalnych warunków utwardzania farb proszkowych na bazie poliestru utwardzanego Primidem pokazany jest na rys. 6.

    Farby te mogą być nakładane aplikatorami napięciowymi i tribo, a ich ciężar właściwy waha się w granicach 1,2-1,7 g/cm3. Dostępne są jako powłoki gładkie w niemal pełnym zakresie połysków (od ok. 20 do 90 wg ISO 2813 60o). Oferowane są dodatkowo jako grube struktury błyszczące i półbłyszczące, jak również jako drobne struktury. Farby produkowane na bazie żywic poliestrowych utwardzanych Primidem są atestowane zgodnie ze standardami GSB i Qualicoat.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podsumowanie


    Odkąd jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej obowiązuje nas wspólne prawodawstwo unijne. Problem stosowania farb opartych na żywicach TGIC bez właściwego oznakowania i dbałości o zdrowie użytkowników został praktycznie rozwiązany. Przyczyniły się do tego działania odnośnych służb sanitarnych zobligowanych do postępowania zgodnego ze zmienionymi przepisami. Jednak problem zdrowotny to jedno, a problem techniczny to całkiem inna sprawa. Farby oparte na żywicy utwardzanej TGIC są stale najlepsze pod względem własności mechanicznych i wytrzymałości na warunki atmosferyczne w asortymencie bezbarwnych poliestrowych powłok proszkowych. Nie udaje się jak dotychczas produkować farb na bazie poliestrów utwardzanych innymi utwardzaczami, dających powłoki o porównywalnych własnościach użytkowych. Dlatego też pomimo trupich czaszek na pudełkach, wiele firm wróciło do korzystania z farb bezbarwnych opartych na poliestrach TGIC.

    Farby proszkowe oparte na żywicach utwardzanych Aralditem PT 910 czy Primidem zostały wprowadzone do produkcji w związku z koniecznością ograniczenia stosowania TGIC. Zostały opracowane jako zamiennik, a nie produkt optymalny. Są bardziej uciążliwe w produkcji i mniej uniwersalne w stosowaniu.

    Jak dotąd nie znaleziono jednego, dobrego zamiennika utwardzacza TGIC, przez co dostępne na rynku surowcowym rozwiązania zastępcze są wykorzystywane w zależności od spodziewanych konkretnych wymagań użytkowników farb. Rewolucja na rynku poliestrowych farb proszkowych przyczyniła się niewątpliwie do rozwoju technologii ich produkcji, lecz odbyło się to bardzo wysokim kosztem. Za badania nowych surowców, testy laboratoryjne, opracowanie nowych receptur czy problemy z częstszymi roszczeniami gwarancyjnymi ktoś musiał zapłacić. Wzrost kosztów wytwarzania został ukryty w cenie produktu finalnego i przeniesiony na użytkowników powłok proszkowych, którymi jest wielu z nas.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...