Przyspieszone sztuczne suszenie powłok malarskich na drewnie
Sztuczne suszenie powłok malarskich odgrywa istotną rolę w rozwijaniu takich powłok lakierniczych, które pozwoliłyby na możliwie krótszy czas suszenia powłoki w porównaniu z ilością czasu potrzebnego do tego procesu w naturalnych warunkach.
Pod koniec 1996 r. Wspólnota Europejska zaakceptowała obszerny projekt badawczy nazwany ARWOOD. Projekt został opracowany przez dziewięć instytutów badawczych zajmujących się drewnem (CTBA, BRE, WKI, VTT, TRAETEK, EMPA, CC, NIT i RUG) i przez partnerów przemysłowych (Tikkurila Oy, Gori-Dyrup, ICI Paints i Cecil). Cały praca badawcza była koordynowana przez CTBA (Centrum Techniczne Drewna i Mebli).
Głównym założeniem projektu było rozwinięcie takiej metody sztucznego suszenia, aby było możliwe osiągnięcie odpowiedniej trwałości powłok na drewnie stosowanym na zewnętrz, w możliwie najkrótszym czasie. Dodatkowo pracowano nad przemysłowym rozwojem nowych typów farb do drewna, które spełniałyby najnowsze wymagania ochrony środowiska.
Wspólnie dziewięć różnych laboratoriów prowadziło równolegle różne cykle suszenia. Doświadczenia badawcze oparte były na badaniu reakcji drewna na: różnego typu lampy UV (313, 340 i 352 nm), etapy skraplania/kondensacji, różny sprzęt aplikacyjny, wysokie i niskie temperatury, opcje zamrażania i impregnacji. W pierwszej fazie projektu 9 cykli testowych było wykonanych na 6 identycznych powłokach. Uzyskane rezultaty posłużyły określeniu zoptymalizowanego procesowi suszenia. Powtarzalność tych rezultatów została zweryfikowana w oparciu o dalszą serię testów.Cała metoda badawcza sztucznego suszenia została oparta na współczesnym i relatywnie niekosztownym wykorzystaniu lamp fluoroscencyjnych. Pierwotnie służyły one do badania stalowych i plastikowych produktów pokrytych lakierem.
Dodatkowo, zoptymalizowane cykle zostały sprawdzone na komercyjnych systemach powłok opartych na bazie alkidu i akrylowych typach spoiw. Po 2.016 godzinach reakcje systemów alkidowych odpowiadały istniejącym wynikom suszenia pomalowanego drewna na świeżym powietrzu. Dotyczyły one paneli sosnowych.Wynikiem tego badania dobry rozkład połysku systemów alkidowych może być dobrze reprodukowany z współczynnikiem przyspieszenia - 10. Zachowanie systemów alkidowych w sztucznym suszeniu badanym przez urządzenia QUV - porównując je z naturalnym suszeniem - zależy szczególnie od koncentracji pigmentu.
Podczas suszenia sześć najbardziej komercyjnych powłok było testowanych na drewnie dębu, buku, świerku i sklejce. Wyniki jakościowe są bardzo podobne do tych z doświadczeń sprzed kilku lat w naturalnym suszenia. Zgodnie z pozytywnymi wynikami projektu partnerzy projektu wnieśli nowy europejski standard nazwany prEN 927-6: Materiały i systemy powłokowe dla drewna używanego zewnętrznie. Część 6: Ekspozycja powłok do drewna na sztuczne suszenie, używając fluoroscencji UV i wody. Został on opublikowany jako EN 927-6.
Dr Guido Hora
Fraunhofer Institut fur Holzforschung,
Wilhelm-Klauditz-Institut (WKI), Braunschweig
Za: "besserlackieren!" 2003 nr 13, s. 6
Tłum. Anna Laskowska
Komentarze (0)