Ważnym problemem w tych lakierniach jest takie prowadzenie procesu, by nie dopuścić do inicjacji iskry długiej, a więc i wybuchu. Linia lakiernicza proszkowa ma wiele zalet. Główną z nich jest dużo łatwiejsze prowadzenie procesu. Z drugiej strony wiadomo, że bardzo ważną sprawą jest dobre przygotowanie powierzchni; korzystne jest np. fosforanowanie. Ważne jest także usytuowanie i dobór liczby głowic stacjonarnych, by maksymalnie eliminować ręczne operowanie pistoletami. W warunkach dużego zagęszczenia maszyn i różnych procesów w obrębie hal fabryki ważne jest też “hermetyzowanie” strefy napylania, bowiem przenikanie pyłów spawalniczych, silikonów, wyziewów z procesu cynkowania, z galwanizacji itp. doprowadza do powstawania defektów na powłoce. Te są szczególnie zauważalne przy białej barwie farby. Zauważyć należy też, że ogrzewacze wody zlokalizowane są w pomieszczeniach o dużej wilgotności i często słabej wentylacji, co sprzyja rozwojowi korozji stali. Trwałość powłoki decyduje o opinii użytkowników na temat wyrobów. (…)
Główne niepowodzenia i defekty materiałowe w nakładaniu powłok.Powłoki poliuretanowe
Tablica 2.
Przyczyny powstawania defektów na powłoce lakierniczej obudów ogrzewaczy Aktualnie podstawowym materiałem na osłony bojlerów są blachy stalowe (czarne lub ocynkowane). Najważniejszymi zabiegami przed lakierowaniem są odtłuszczenie i np. fosforanowanie. To daje podstawę do uzyskania dobrej jakości powłok (cieczowych i proszkowych). Należy też zachować “sterylną” czystość w miejscach składowania półfabrykatów, jak i w kabinach lakierniczych oraz komorach suszarniczych. Trwałe powłoki uzyskuje się przy dobrze ustawionych parametrach utwardzania powłoki (dobór temperatury T i czasu utwardzania). Obecność defektów struktury powłoki może pochodzić od: obcych wtrącin, gazowania stali lub cynku, śladów związków krzemowych, zaolejenia stali, niekontrolowanego poziomu wilgoci, ale i niewłaściwej nastawy parametrów elektrycznych na wyjściu z generatora w.n. Przy farbach cieczowych ważne są: odstępy “a” między głowicami i przedmiotem uziemionym, ciągłość strugi lakieru oraz odpowiednio dobrane parametry elektrofizyczne farb.
Powłoki emalierskie
Technologia nakładania emalii jest znana od dawna. Jednak tak aktywne chemicznie środowisko wody gorącej wymaga bardzo czystej masy składników emalii ceramicznej, dobrze prowadzonego procesu mycia i wstępnego suszenia, eliminowania wilgoci przed wypalaniem itp. Praktyka przemysłowa dowodzi, że ważnym czynnikiem uzyskania szczelnej powłoki, bez śladów i przebarwień, kraterów i mikropęcherzy jest wysoka czystość wody użytej do mycia zbiorników. Te i inne czynniki są ostro kontrolowane przez nadzór technologiczny firmy. Efektem tego jest trwały wyrób wysokiej jakości, dobrze znany na rynku europejskim.
Dziesiątki lat doświadczeń technologicznych oraz rygorystyczne doskonalenie konstrukcji zbiornikowych ogrzewaczy wody w firmie NIBE-BIAWAR pozwalają uzyskiwać wysoką jakość wyrobów i ich konkurencyjność na rynku. Stosowanie technologii elektrostatycznych przy nakładaniu powłok ochronno-ozdobnych (cieczowych i proszkowych) ograniczyło emisję chemikaliów do środowiska
Hanna Dziedzic
Kazimierz Cywiński
Piotr Barmuta
Komentarze (0)