• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    Zanieczyszczenia kształtowników


    Kształtowników o czystych powierzchniach praktycznie nie ma i wszystkie muszą być poddawane obróbce chemicznej, nawet kształtowniki wyciskane i bezpośrednio przekazywane do lakierni proszkowej. Zanieczyszczenie to wynika ze specyfiki procesu wyciskania na gorąco i konieczności stosowania smarów, często grafitowych, do matryc i ich obudów, nożyc służących do dzielenia podgrzanych wlewków, jeżeli taki system jest stosowany, smarów lub olejów podczas dzielenia wyciśniętych kształtowników. Zanieczyszczenia olejami mogą też powstać wcześniej podczas odlewania wlewków metodą ciągłą lub półciągłą i ich dzielenia na określone długości zgodnie z wymaganiami technologicznymi procesu wyciskania. Pozostałości olejowe mogą być punktowe, liniowe i powierzchniowe oraz w postaci ciekłej, półciekłej i stałej. Oprócz występowania zanieczyszczeń pochodzących z olejów i smarów w różnych postaciach, dodatkowo zanieczyszczenia te mogą być pokryte lub wymieszane z kurzem oraz pyłami różnego pochodzenia o działaniu obojętnym lub agresywnym oraz z opiłkami metalowymi.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Opiłki i wióra metalowe pozostawione na obrabianych powierzchniach mają szczególnie niekorzystny wpływ na obróbkę chemiczną, zwłaszcza w operacji jednoczesnego odtłuszczania i trawienia. Do zanieczyszczeń powstających podczas procesu wyciskania dochodzą zanieczyszczenia w operacji obróbki cieplnej, która może być przeprowadzana na wybiegu prasy lub jako oddzielna operacja. W obu przypadkach najpoważniejszym zanieczyszczeniem są tlenki, które muszą być usunięte podczas obróbki chemicznej. Mogą też wystąpić miejsca z przypalonym olejem oraz innymi zanieczyszczeniami, jakie osiądą na kształtownikach podczas składowania przed operacją obróbki cieplnej. Po wyciśnięciu lub obróbce cieplnej materiał jest składowany w magazynach, następnie przewożony do dalszej obróbki, czasami na znaczne odległości.

    Najczęściej przewożenie odbywa się transportem kołowym w koszach i wtedy jest narażony na dalsze zanieczyszczenia różnego pochodzenia. Często materiał przywożony do lakierni jest rozpakowywany i składowany w pomieszczeniu obróbki chemicznej. W tym ostatnim przypadku jest narażony na bezpośrednie działanie agresywnych roztworów obróbki chemicznej.

    Oprócz miejsc utlenionych mogą pojawić się wżery korozyjne - i w zależności od głębokości - zanieczyszczenia tlenkowe przechodzą w wady powierzchniowe, które ujawnią się w nałożonej powłoce proszkowej i w tym przypadku oceniane są jako wady pochodzące z farby proszkowej lub złego nałożenia powłoki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...