• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(29)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.05.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 7

    Prace przy linach napowietrznych niskich, średnich i wysokich napięć, prace na masztach i wieżach wymagają od pracowników i nadzoru szczególnej sprawności psychofizycznej i należą do szczególnie niebezpiecznych.

    Konstrukcja szkieletowa słupów elektroenergetycznych oraz ich wysokość dochodząca do 200 metrów wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu asekuracyjnego. Dotarcie do miejsca pracy polega na wspinaczkowym poruszaniu się po konstrukcji, stosując zabezpieczenie składające się z:

  • indywidualnie dopasowanych szelek bezpieczeństwa,

  • amortyzatora chroniącego przed upadkiem wraz z linką o odpowiedniej długości,

  • kasku ochronnego o specjalnym przeznaczeniu do prac wysokościowych, posiadający klamrę zabezpieczającą przed zerwaniem, wykonanego z materiału nieprzewodzącego prądu elektrycznego oraz o wyjątkowej odporności na boczne deformacje i niskie temperatury.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Sprzęt do ręcznego przygotowania powierzchni konstrukcji stalowej, jak i materiały malarskie (farby oraz narzędzia do aplikacji) muszą być odpowiednio przymocowane linkami zabezpieczającymi przed upadkiem z wysokości oraz umocowane do pasa asekuracyjnego, w zasięgu ręki pracownika wykonującego prace.

    Wykonawstwo prac antykorozyjnych na wysokich konstrukcjach słupów jest uzależnione jest od predyspozycji psychicznych i fizycznych zatrudnionych pracowników, umiejętności szybkiego i bezpiecznego poruszania się po konstrukcji w rozległym terenie, sprawnej organizacji pracy oraz dobrej znajomości technologii przygotowania powierzchni i aplikacji materiałów malarskich.

    Nawet najdoskonalszy sprzęt ochronny i zabezpieczający nie daje gwarancji skuteczności w przypadku nieumiejętnego ich użycia. Praca na wysokości stwarza wiele zagrożeń związanych z oddziaływaniem na pracowników różnorodnych czynników, takich jak: grawitacja, siły natury (wiatr, temperatura, wyładowania atmosferyczne), bliskość niebezpiecznych urządzeń (kable elektryczne, anteny radiowe, pracujące maszyny), bliskość innych pracujących ludzi, pośpiech, presja ekonomiczna.

    Jedynym skutecznym sposobem uniknięcia tych niebezpieczeństw jest gruntowne przeszkolenie pracowników w zakresie bezpiecznej pracy na wysokości, właściwy dobór kadry pracowniczej o szczególnych predyspozycjach psychofizycznych i wieloletnim doświadczeniu.

    Szkolenie w zakresie prac wysokościowych musi być dopasowane do konkretnych warunków pracy uwzględniających specyfikę obiektu, rodzaj konstrukcji oraz usytuowanie w terenie. Powinno odbywać się w miarę możliwości na obiektach zleceniodawcy oraz z zastosowaniem sprzętu ochronnego wykorzystywanego w danej firmie wykonawczej.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...